{LNG: 'tit-reklama'}

Popínavé rostliny na fasády a jejich výhody

Stěny domů pokryté břečťanem, nebo tzv. psím vínem na většinu z nás působí pozitivním estetickým dojmem. Málo se však ví, že tento vegetační pokryv má i řadu praktických výhod. Naopak se traduje, že mechanicky poškozuje zdivo nebo zvyšuje jeho vlhkost.

 

Přínosy popínavých rostlin na fasádách

Zásadní výhodou rostlinného pokryvu je stínění slunečního záření. Například holá cihlová zeď vystavená slunci dosahuje v létě povrchové teploty kolem 42°C, kdežto tatáž stěna pokrytá popínavou rostlinou pouze 22°C. Výrazně menší zahřívání s sebou nese i menší napětí způsobené změnami objemu vlivem teplot, čímž se životnost stěny, či omítky prodlužuje. Stejně jako stěnu chrání rostlina před přehříváním i celý dům.

Tepelně izolační funkce je stejná jako u jakékoliv jiné předstěny dvouplášťové fasády. Smysl má však jen v případě neopadavých druhů.

Dalším důležitým přínosem je ochrana zdiva před deštěm. Šupinovité uspořádání listů popínavých rostlin spolehlivě zabrání průniku deště hnaného větrem, a zároveň nebrání přístupu vzduchu. Omítka pod vegetačním pokryvem zůstává stále suchá, což opět vede k zvýšení její životnosti. Rostliny dokonce zabraňují vlhnutí zdi jako celku od zeminy, neboť odebírají svými kořeny vodu při její patě.

Rostlinný pokryv stěny je díky své struktuře a pohltivosti významný také pro snížení odrazu hluku.


Opěrné konstrukce pro popínavé rostliny

Takzvaným samopnoucím dřevinám s příčepivými kořínky, či s terčíky postačí k přichycení dostatečně hrubý a soudržný povrch, nevhodné jsou hladké vápenné omítky. Ostatní kategorie již vyžadují specifické opěrné konstrukce.

Vzpěrné rostliny je třeba vyvazovat, nebo provlékat na libovolnou konstrukci. Ovíjivé potřebují od sebe dostatečně vzdálené svislé prvky (min. 20, optimálně 30 cm), může jít o sloup, ocelové lanko, silonový vlasec s uzlíky, dřevěnou lať, či betonářskou ocel s vroubky. Ne však svod okapu, protože by ho rostlina zdeformovala.

Úponkaté dřeviny vyžadují prvky, které jsou schopny svými úponky obtočit. Těmi jsou mříže, sítě, nebo pletiva pro ploty, ideálně potažené plastem. Pro révu zhotovte dřevěné mříže z latí 20 x 30 mm, roztečí 10 až 20 cm a odstupem od stěny 3 až 5 cm.

 

Doporučené druhy popínavých rostlin dle orientace fasády
Orientace fasády Zástupci
Sever
 
Břečťan (neopadá a je stínomilný), Podražec
Východ
 

Podražec, Plamének, Svlačcovec, Chmel, Popínavá hortenzie, Zimolez, Přísavník, Vistárie

Jih
 

Akebie, Trubač, Zimokeř, Plamének, Svlačcovec, Jasmín, Přísavník, Růže, Réva, Vistárie

Západ
 

Podražec, Zimokeř, Plamének, Svlačcovec, Břečťan, Chmel, Hortenzie, Zimolez, Přísavník, Vistárie, Ostružník


Příklady rostlinných druhů

Popínavé rostliny členíme podle způsobu přichytávání se k podkladu do pěti kategorií:

Roztřídění popínavých rostlin
Kategorie Popis Zástupci

Pnoucí dřeviny vzpěrně (šlahounovité)

O podklad se pouze opírají, či se proti němu vzpírají, některé se zaklesávají trny, případně kolmými větvičkami. Nedorůstají větších výšek, a používají se tedy spíše pro popínání svahů, pro splývání z konstrukcí apod.

 

Popínavé růže, Brsleny, Skalníky, Ostružiník, Jasmín nahokvětý

Ovíjivé pnoucí dřeviny

Oporu jen omotávají vlastním tělem.

Chmel, Zimolez (Lonicera japonica, Lonicera tellmanniana, Lonicera heckrotii, Lonicera henryi), Fazol, Vistarie, Svlačcovec opletka, Podražec, Zimokeře (Zimokeř okrouhlolistý, nebo takzvané Růže z Jericha), či Aktinidie, neboli Čnělkovec (např. Actinidia arguta, Actinidia kolomikta, Aktinidie čínská - Actinidia chinensis známá svými plody kiwi).

 

Kořenující pnoucí dřeviny

Dokážou pokrýt značně velké plochy. Disponují tzv. adventivní příčepivými kořínky, kterými pronikají mezi drobné nerovnosti podkladu a nabýváním objemu se zaklíní, čímž může v případě špatného stavu konstrukce dojít k jejímu roztržení.

Břečťan obecný, Trubač, Planá hortenzie

Úponkaté pnoucí dřeviny

Přichytávají se omotáváním podkladu úponky.

Okrasná tykev, Réva, Hrachor, Plamének – Clematis (Clematis alpina, Clematis montana, Clematis orientalis).

 

Úponkaté dřeviny s adhezívními terčíky

 

Jsou schopné se přichytit i k naprosto hladkému povrchu aniž by ho poškodily. Dobře se rozrůstají do šířky, a proto pokrývají velké plochy.

Přísavník trojcípý, Přísavník pětilistý, Loubinec omějolistý, Loubinec velkolistý

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)