{LNG: 'tit-reklama'}

Inspekce nemovitosti – západní služba se zabydluje i na českém trhu

Inspekce nemovitosti, odborný průzkum, který zjišťuje závady a nedostatky nemovitostí, vstoupil na český realitní trh zhruba před pěti lety. Tehdy se zde jednalo o naprostou novinku a využívalo jí velmi málo zákazníků, především ti, kteří se s podobnou službou setkali v zahraničí a měli s ní dobré zkušenosti. Od té doby se vztah Čechů k této službě proměnil. Dnes již práci inspektorů využívá čím dál tím více klientů. Ve společnosti se totiž zvyšuje povědomí o tom, v čem služba inspektorů spočívá a čím mohou svým klientům pomoci.

Historie inspekcí nemovitosti

Prvopočátky této služby se datují do 70. let 20. století ve Spojených státech amerických. V té době zde probíhal stavební boom a mnoho potenciálních kupujících mělo zájem o kontrolu a prověření nemovitosti ještě předtím, než se do ní nastěhují. Zpočátku tuto poptávku kryly samotné developerské firmy a společnosti, které dodávaly do staveb své výrobky. Zájem o tyto služby však rostl, a protože stávající společnosti již nebyly schopné krýt poptávku, začaly vznikat nové odborné firmy, které se specializovaly přímo na inspekce nemovitostí, tzv. Home Inspection. Od 90. let jsou v USA tyto stavebně-technické průzkumy nemovitosti samozřejmou součástí prodeje nemovitosti a podobná situace je i v západní Evropě.

ČR objevuje výhody inspekcí nemovitostí

V ČR má zatím tato služba historii velmi krátkou. Je však nutno říci, že procento nemovitostí, které projdou během prodeje inspekcí, se rok od roku zvyšuje a dle zkušeností ze západu lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v příštích letech. V současnosti se na českém trhu vyskytuje několik vůdčích firem, které se touto problematikou zabývají a které jsou sdruženy v profesní asociaci inspektorů nemovitostí (AIN).

Inspekce pro kupující i prodávající stranu

Nejčastěji je služba využívána klienty, kteří plánují kupovat starší nemovitost a chtějí znát její skutečný stavebně-technický stav. „Pro tyto zákazníky nabízíme klasickou inspekci nemovitosti. Tedy zhruba dvouhodinový průzkum, během kterého prověříme například stav základů a nosných konstrukcí, tedy stěn a stropů, dále nenosné příčky, exteriér a fasádu, hydroizolace a tepelné izolace, vnitřní instalace (voda, kanalizace, plyn...), dveře, okna a mnoho dalších oblastí.“ prozrazuje Ing. Tomáš Zima z inspektorské společnosti NEMOinspekt. Cena inspekce se vždy odvíjí od jejího rozsahu a také od rozlohy dané nemovitosti. Většinou se pohybuje od 3 000 Kč.
Stejně populární je i služba „přejímka nemovitosti“. Jedná se o prověření zcela nově vybudované nemovitosti od developera. „ Právě tato služba je využívána čím dál tím více. Developeři jsou ve většině případů vstřícní a v mnohém potenciálním kupcům vyhoví. Uznávají skutečnost, že naši inspektoři nacházejí závady, nedodělky či poškození a ve většině případů chyby, samozřejmě na jejich vlastní náklady, odstraní“ dodává Tomáš Zima.
Inspekce však neslouží jen potenciálním kupujícím. „Čím dál tím častěji se na nás obracejí i majitelé nemovitostí, kteří ji mají v plánu prodávat. Vědí, že právě díky nezávislé inspekci se stávají důvěryhodným obchodním partnerem, což na realitním trhu nebývá samozřejmostí. A máme zkušenosti, že skutečnost, že nemovitost prošla odbornou inspekcí, výrazně urychluje a zjednodušuje proces prodeje“ říká Tomáš Zima.

Průběh inspekce

Inspekce nemovitostí se nejčastěji objednává na internetu či rovnou telefonicky. S inspektorem si klient domluví termín, při kterém společně navštíví nemovitost. Během inspekce inspektor prověřuje všechny rizikové oblasti (dle domluveného rozsahu inspekce), dokumentuje nalezené závady a ze zjištěných skutečností následně vypracuje závěrečnou zprávu, která obsahuje i detailní fotodokumentaci. Ve zprávě informuje o veškerých zjištěních a při výskytu závad je zde uveden odhad nákladů na jejich opravu.

Více informací na www.nemoinspekt.cz

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)