{LNG: 'tit-reklama'}

Kamenný obklad – luxusní obkladový materiál, který neomrzí

Využití přírodních materiálů v oblasti architektury a designu zažívá zejména v posledních letech velkou renesanci. S tím souvisí i vzrůstající zájem o kamenné obklady. Ty zdobí fasády rodinných domů či komerčních objektů a hojně se využívají i v interiérech. Použití obkladů z kamene ale není jen módním výstřelkem. Díky přirozenému vzhledu, univerzálnosti, a především odolnosti a vysoké životnosti je kámen jasnou volbou pro všechny, kteří se nechtějí uchýlit ke kompromisům.

Vyberte si z mnoha druhů přírodního kamene

Kamenné obklady se vyrábí z mnoha typů přírodního kamene, které se liší velikostí zrna i odstínem. Na trhu narazíte na obklady z břidlice, křemence, žuly, pískovce, travertinu či mramoru. Některé druhy kamene jsou světlé, jiné zase tmavé, existují i kamenné obklady v bílém, žlutém či šedozeleném zabarvení. Výběr na trhu s kamennými obklady je tak mnohem pestřejší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Potvrzuje to i významný prodejce kamenných obkladů Stonegallery.cz, který nabídku průběžně rozšiřuje o nové modelové řady a inovativní kousky. Díky vzrůstajícímu zájmu ze strany zákazníků totiž průběžně roste i nabídka tradičních i nových výrobců, kteří na trend využití přírodních materiálů rychle reagují.

Velký zájem je zejména o formátované kamenné obklady, se kterými je obkládání snadné a rychlé. Jsou tvořeny řadou různě velkých kamenných dílů, které dohromady tvoří jeden kus obkladu. Montážní postup se tak neliší od obkládání standardními keramickými či jinými obklady.

5 hlavních výhod kamenných obkladů

Obklady z kamene vypadají honosně a skvěle se kombinují s dalšími materiály včetně kovu, dřeva či skla. Proto jsou oblíbenou volbou jak v případě moderních a futuristických staveb, tak těch konzervativních a tradičních. Vysoká hodnota ale není jedinou předností kamenných obkladů. Vybrali jsme pro vás 5 stěžejních výhod, kvůli kterým se investice do obkladu vyplatí.

1. Odolnost vůči vodě a mrazu

Kamenné obklady se velmi často využívají pro obkládání fasád, plotů, schodů i soklů. Ve srovnání s jinými obkladovými materiály totiž vynikají svou odolností vůči přírodním vlivům včetně deště, mrazu, sněhu či větru. Obklady z přírodního kamene bez problémů odolají i extrémnímu počasí. Díky voděodolnosti jsou stále oblíbenější volbou pro obkládání stěn v koupelnách a v okolí kuchyňských linek.

2. Pevnost a dlouhodobá životnost

Přírodní kámen je pevný a tvrdý. Při správném postupu montáže nehrozí jeho mechanické poškození ani postupná degradace. Díky tomu si tento druh obkladového materiálu našel své pevné místo i v prostorách s vysokou frekvencí používání, ať už jde o bary, restaurace či hotely. Pokud do kamenného obkladu jednou investujete, buďte si jisti, že vám bude dobře sloužit po desítky let.

3. Žáruvzdornost

Žáruvzdornost patří mezi často opomíjené vlastnosti kamenných obkladů. V mnoha případech se však jedná o zásadní vlastnost, která rozšiřuje možnosti jeho využití. Kamenné obklady se díky odolnosti vůči vysokým teplotám hodí i pro obložení venkovních i vnitřních krbů a kamen. Navíc zvyšují požární bezpečnost stavby a díky akumulačním vlastnostem přispívají k udržení tepelné pohody.

4. Zlepšení tepelněizolačních vlastností

Příjemným bonusem kamenných obkladů jsou jejich vynikající tepelněizolační vlastnosti, které oceníte jak při obkládání fasád, tak stěn v interiéru. Díky akumulačním schopnostem udrží ve vnitřních prostorách teplo po dlouhou dobu a omezí tepelné ztráty. Montáž obkladů z kamene je tak jedním ze způsobů, jak zlepšit izolaci stavby, a to jak v případě rekonstrukcí, tak novostaveb. Také proto se s kamennými obklady setkáte i u nízkoenergetických a pasivních domů.

5. Snadná a bezproblémová údržba

Obklady z kamene nevyžadují zvláštní údržbu a svůj původní vzhled si zachovají po dlouhou dobu. Při montáži na fasády můžete použít i vysokotlaký čistič, se kterým během chvilky odstraníte i silnější vrstvy nečistot.

Kamenný obklad je vhodný i na zateplenou fasádu

Pokud zvažujete použití kamenného obkladu na fasádu, pak vězte, že jej snadno namontujete jak na nezateplenou, tak zateplenou fasádu. Pokud zkombinujete standardní izolační systémy (např. polystyren či minerální vatu) s obklady, výrazně zvýšíte tepelněizolační vlastnosti stavby.

Obkládání na zateplení bývá zpravidla bezproblémové, v některých případech je vzhledem k hmotnosti obkladu nutné použít dodatečné kotvení. Důležitá je pečlivá příprava podkladu a použití kvalitní stavební chemie, která zajistí co nejlepší přilnutí obkladového materiálu k izolaci.

Ať už přemýšlíte nad pořízením obkladů do vnitřních, nebo venkovních prostorů, volbou přírodního kamene chybu nikdy neuděláte. Tento obklad vyniká luxusní vzhledem, a především svými vlastnostmi. Díky tomu patří dlouhodobě mezi absolutní špičku na trhu s obkladovými materiály.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)