{LNG: 'tit-reklama'}

Kouzlo krbových kamen

Už od pradávna měla hřejivá moc ohně na lidi magický vliv. Není nic hezčího, než v podzimní či zimní dny roztopit kamna, sednout si do jejich blízkosti se šálkem dobrého čaje či kávy a hledět do plamenů. Když se řeknou „krbová kamna“, určitě mnohým z vás vyvstanou na mysli klasická kachlová kamna, sloužící k vytápění prostorných komnat zámků a později i chalup. Plnila totiž nejen svou praktickou roli, ale byla i výrazným doplňkem interiéru. Pokud někdo taková kamna dnes vlastní, je to pravý poklad.

Proč zvolit krbová kamna

Pokud toužíte doma vlastnit krbová kamna, vězte, že takového rozhodnutí nebudete litovat. Moderní krbová kamna se stejně tak mohou stát hlavním zdrojem tepla pro celou topnou sezónu, jako pro příležitostné vytápění. Můžete je případně kombinovat i s jiným zdrojem tepla. Pokud máte dům a bojíte se, že by ho kamna celý nevytopila, vaše obavy jsou liché – stačí si zvolit krbová kamna s výměníkem, které můžete připojit do teplovodní soustavy radiátorů, a tím vytopit snadno celý dům.

Úspora

Krbová kamna jsou oblíbená pro svou úspornost – a to nejen tepelnou, ale i finanční. Vydrží několik desítek let a spotřeba paliva je cca dvakrát nižší než u krbů. Jeden z důvodů pro nižší spotřebu paliva je i nižší výkon oproti klasickým krbům, což ale vůbec neznamená nižší účinnost, spíše naopak. Moderní krbová kamna se hodí pro vytápění domácností lépe než krby, které produkují nadbytek výkonu, který se nedá příliš regulovat (na rozdíl od krbových kamen). Náklady na vytápění dřevem oproti vytápění zemním plynem mohou být až poloviční. Investice do kamen se tedy vrátí v krátkém časovém horizontu.

Typy kamen

Požadavky na typy kamen se různí podle účelu, ke kterým je chcete využívat. Klasická krbová kamna vytápí primárně místnost, pro kterou jsou určena. Nejsou napojena na stávající topení a jsou tedy spíše doplňkovým zdrojem tepla.

Pokud zvolíte krbová kamna s teplovodním výměníkem a ta napojíte na nový či stávající teplovodní rozvod, můžete si být jisti, že teplo zaplaví celý váš dům či byt. Tato kamna se dají bez problémů použít jako hlavní zdroj tepla.

Velice efektivní jsou kamna s tzv. terciálním spalováním, což je proces, při kterém se zpracovávají i zbytkové hořlavé plyny, které by jinak odešly zcela nevyužity komínem. Tento typ spalování využívá přívodu předehřátého vzduchu do spalovací komory. Tím dochází ke kvalitnějšímu spalování zplodin, zvyšuje se účinnost kamen a snižuje obsah škodlivin ve spalinách.

Nejmodernější technologii pak nabízí peletová kamna, která umí fungovat bez složitější obsluhy. Dokáží v naprogramovaném režimu palivo nejen automaticky zapálit, ale následně i regulovat teplotu. Velký zásobník na pelety je zabudován přímo do kamen a zásoba vydrží obvykle po několik dní.

Stylový doplněk domu či bytu

Ať už si vyberete jakýkoli druh krbových kamen, jistě vám nabídnou víc než jen tepelný výkon. Často jde o designově velmi pěkně zpracované produkty, které se jistě stanou ozdobou vaší domácnosti.

Přejeme vám tedy příjemnou relaxaci během nevlídných podzimních dnů!

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)