{LNG: 'tit-reklama'}

Nebojte se LED žárovek. Vydrží a mají kvalitní světlo

Kolem led žárovek panuje mnoho omylů a mýtů, které zákazníky odrazují od jejich nákupu. Led žárovky mají nízkou spotřebu, kvalitní světlo a dlouhou životnost. Při nákupu nových žárovek vybírejte ty od renomovaných výrobců, ušetřit můžete nákupem po internetu.

 


Led osvětlení
pracuje na jiném principu, než klasické žárovky. Ty na světlo přemění pouze 10 % dodané energie a zbytek se ztratí jako teplo. Úsporné žárovky, které mají jako zdroj světla LED, mají mnohem vyšší účinnost a dokáží z jednoho wattu využít maximum energie pro světelné záření. Abyste zjistili, jak je která žárovka efektivní, vypočítejte si „měrný světelný výkon“. Ten je daný jako poměr množství světla (lm) a energie (W). Zatímco klasické žárovky mají světelný výkon kolem hodnoty 12 lm/W, led osvětlení dokáže vyprodukovat až 90 lm z jednoho wattu. Na krabičce se proto kromě údaje o příkonu dívejte i na hodnotu lumenů, která čím je vyšší, tím víc bude žárovka svítit.

Vyberte tu správnou barvu

O tom jestli bude led žárovka svítit žlutým, nebo modrým světlem, rozhoduje údaj o „teplotě chromatičnosti“. Udává se ve stupních kelvina, a čím vyšší číslo, tím bude mít žárovka chladnější, někdy až do modra zabarvené světlo. Běžné žárovky, které mají teplý žlutý odstín, vyzařují světlo o barevné teplotě 2700 – 3000 K. Většina prodávaných LED žárovek má stejnou barevnou teplotu, ale můžete se setkat i s hodnotou 4000 – 6000 K, kdy bude mít bílé až modré světlo. Teplé žluté odstíny vybírejte do ložnice, obývacího pokoje a místností, kde chcete spíše odpočívat. Chladnější odstíny jsou vhodné například do pracovny, nebo koupelny.

Žárovka, která vydrží několik let

Při nákupu LED žárovky se zajímejte o její životnost. Klasické a halogenové žárovky vydrží 1000 – 2000 h, oproti tomu LED žárovky dosahují hodnot 15000 – 20000 h. Taková žárovka bude svítit po několik let, bez nutnosti výměny. Vybírejte vždy renomované výrobce, jako například Osram a Philips. Vyšší pořizovací cena se vám v průběhu let několikrát vrátí. Ušetříte na ceně za energii i v počtu pořízených klasických žárovek. Nákupem žárovek online, pak můžete svou úsporu ještě zvýšit.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)