{LNG: 'tit-reklama'}

Stavební odpad a co s ním

Odpad na staveništi je věčným problémem, který musí řešit každý, kdo staví či rekonstruuje domy, provádí demolice či jakkoliv upravuje terén.

 

 

Objednat si firmu nebo koupit kontejner?

Nechat vše na odborníky je asi nejjednodušším řešením problému s odvozem suti ze stavby. Profesionálové vám přímo na stavbu přistaví kontejner a postarají se nejen o převoz odpadu, ale i o jeho ekologickou likvidaci. Tato možnost se hodí v případě, že něco stavíte nebo bouráte poprvé a „naposled“ – jen co bude váš vysněný dům stát, stavební suť pak dlouhá léta nebudete řešit (vlastní kontejner by se pak stal nežádoucí dekorací zahrady, nebo byste museli řešit jeho prodej).

Jinak na tom budete, pokud třeba vlastníte stavební firmu nebo prostě plánujete dlouhodobou a náročnou rekonstrukci. Firma vám totiž odpad bez problémů odveze, ale nebude to zdarma. Kontejner si ovšem můžete na nějakou dobu pronajat nebo jej rovnou zakoupit.

 

Rada nad zlato: Odvážíte suť ze stavby? Nezapomeňte si vyřídit potřebná povolení, ještě než začnete nakládat! K likvidaci potřebujete především ohlášení záboru veřejného prostranství obci (počítejte s poplatkem) a povolení od majitele pozemku, kde bude kontejner stát (nepotřebujete v případě, že jde o váš pozemek).

 

Kontejnery na odpad

Pro odvoz velkého množství suti, štěrku, zeminy či dalšího „obyčejného“ stavebního odpadu vám bude stačit kontejner, který si lze pořídit v mnoha provedeních. Mezi základní typy patří:

  • Odvalovací kontejner typu Abroll
  • Vanový kontejner na menší objem odpadu
  • Velkoobjemový kontejner

Kontejnery na odpad se dále liší podle toho, na jaký nákladný vůz jej chcete připevnit: vyrábí se kontejnery na auta značky Avia, MAN, Iveco, specifikem jsou pak Multicar kontejnery vhodné spíše pro městskou komunální techniku.

Nejběžnějším typem kontejneru, který byste na staveništích obyčejně našli, je kontejner s pevnými bočnicemi a dvoukřídlými vraty pro usnadnění nakládání a vykládání suti. Pro transport stavebního odpadu zpravidla nepotřebujete střechu – kontejnery proto bývají vybavené háčky, na které můžete v případě potřeby uchytit plachtu. Pokud přepravujete materiál, který potřebujete ochránit před špatným počasím, není problémem nechat si vyrobit kontejner se sedlovou střechou. Stejně tak můžete dát přednost sklopným bočnicím či dalším úpravám. Všechny uvedené typy stavebních a odpadních kontejnerů vyrábí například firma MalikCont.

Jak využít vysloužilý kontejner

Rozhodli jste se pověsit stavařinu na hřebík a nevíte, co s kontejnerem, který už nebudete potřebovat? Než se rozhodnete jej prodat, zadržte! Máme pro vás na závěr několik úsměvných tipů jak s vysloužilým kontejnerem naložit:

  • Netradiční květináč: nízký vanový kontejner namalujte pestrou barvou, naplňte hlínou a pěstujte v něm kytky!
  • Originální bazének: tato varianta vyžaduje jistou zručnost a kus filipa, ale za pokus to stojí, nebo ne?
  • Skateboardová rampa: máte syna „skejťáka“? Vyrobte mu z kontejneru dráhu, na které může trénovat.

 

 Zdroj obrázku: http://www.hometowndumpsterrental.com/blog/9-cool-ways-to-upcycle-roll-off-dumpster-containers

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)