{LNG: 'tit-reklama'}

Dřevěná eurookna

Nejstarší materiál používaný k výrobě oken je dřevo. Klasická konstrukční řešení dvojitých anebo zdvojených dřevěných oken v současné době nahradila tzv. eurookna, která jsou vyráběna vyspělou technologií z třívrstevného dřevěného hranolu, vybavena celoobvodovým kováním a minimálně izolačním dvojsklem.

 


Dřevo rámu oken je impregnované s dokončenou povrchovou úpravou – lazurou. Všechny tyto technické atributy poskytují dřevěným eurooknům výborné vlastnosti. Mezi nejčastěji používané dřeviny patří smrk, modřín, mahagon, meranti, borovice a dub.

Přednosti dřevěných oken

Dřevěná okna mají obrovský počet výborných vlastností. Jsou mechanicky velmi odolná, mají velkou tvarovou stabilitu a rozměrovou stálost (nekroutí se při působení horka a chladu), jsou hodně tuhá a při dobré údržbě mají velice dlouhou životnost až kolem 100 let. 

Na rozdíl od jiných používaných materiálů mají několikanásobně menší tepelnou roztažnost, což přináší jednu obrovskou výhodu – při použití vhodného kování lze rámy i křídla velmi jemně seřídit. Při mechanickém poškození jsou velice snadno opravitelná.

Dřevěné rámy mají špičkové tepelně a zvukově izolační vlastnosti, díky kterým jsou vhodné i do nízkoenergetických a pasivních domů. Při výměně starých oken za nová mohou klesnout vaše náklady na vytápění až o 40%! Navíc nešetříte jen vaší peněženku, ale i životní prostředí. Okna jsou vyrobena ze 100% přírodního tedy recyklovatelného materiálu.

Dřevěná eurookna mají v porovnání s ostatními materiály výbornou požární bezpečnost. Okna z tvrdého dřeva s protipožárním zasklením dokážou odolávat ohni až 90 minut! Při hoření se, na rozdíl od plastových oken, neuvolňují toxické látky.  
 

Názor, že starými okny uniká nejvíce tepla, a proto je třeba dát přednost výměně oken před zateplením stěn, je zavádějící.

Okny opravdu uniká nejvíce tepla, ale efektivita výměny oken, měřená poměrem investičních nákladů k úspoře tepla není nejvyšší. Doba návratnosti investic vložených do výměny oken je totiž mnohem delší, než například zateplení stěn.


Nedostatky dřevěných oken

I dřevo má své nevýhody. Dřevěná okna jsou přibližně o 20 % dražší než okna plastová a potřebují zvýšenou péči. Je potřebné je jednou ročně ošetřit oživovací sadou a jednou za 10 až 15 let přetřít. Při zvýšené vlhkosti a nedostatečné péči podléhají často hnilobě a mohou je napadnout škůdci.


Údržba a renovace oken


Údržba

Nezapomeňte, že dřevěná okna vyžadují zvýšenou péči. Dlouhé životnosti a hezkého vzhledu dosáhnete pouze, pokud se o ně budete správně starat a pravidelně je ošetřovat. Dřevěná okna potřebují každoročně přetřít oživovací sadou a nalakovat jednou za 10 – 15 let. Další alternativou je nalakovat okna každých 3 – 5 roků.

Je-li okno vystavené nadměrné vlhkosti nebo přímému slunci, doporučuje se přetřít každé 2 roky. Stejnou pozornost si zaslouží vodorovné plochy oken, které nechrání okapová lišta. Tyto plochy jsou totiž nejvíce namáhány, protože se na nich dlouho drží sníh a voda.

K čištění rámů oken používejte měkký hadr a neutrální mýdla nebo neutrální víceúčelové čističe. V žádném případě nepoužívejte agresivní látky, rozpouštědlová činidla, alkalické víceúčelové čističe nebo drsné čisticí prostředky. 

Kromě rámu okna je nezbytné pravidelně kontrolovat kování, těsnění a zasilikonování skla. Gumové těsnění postupem času ztrácí svou pružnost. Budete-li ho každoročně přetírat silikonem, jelením lojem nebo mastkem značně prodloužíte jeho životnost. Správnou funkčnost kování zajistíte tak, že vnější pohyblivé části včetně závěsů oken budete každoročně promazávat.


Renovace eurookna

Pokud provádíte běžnou renovaci, starou barvu nemusíte odstraňovat. Povrch rámu jednoduše očistěte a přetřete novou barvou.

Při důkladnější renovaci se doporučuje nejprve rám obrousit středně hrubým brusným papírem a poté vyhladit jemným brusným papírem se zrnitostí kolem 120. V případě napadení okna plísní naneste na postižená místa roztok chlóru a nechte chvíli působit. Následně se na rám přetřete barvou a to minimálně ve dvou vrstvách. Každá mezivrstva se musí nechat perfektně zaschnout a přebrousit nejjemnějším brusným papírem se zrnitostí 220 a více.

Menší opravy rámů oken provádějte pomocí dvousložkového tmelu, kterým vyplníte očištěné poškozené místo. Po vyplnění tmel vytvarujte, zahlaďte, po ztuhnutí obruste a začněte natírat.

Máte-li větší poškození, lze namísto výměny celého okna zvolit kompromis a vyměnit pouze poškozenou část okna (např. kování).


Souhrn výhod a nevýhod dřevěných eurooken
Výhody Nevýhody
Špičkové tepelně izolační a zvukově izolační vlastnosti dřevěného rámu
 
Cena (oproti oknům z PVC jsou cca o 20% dražší)
Velmi dlouhá životnost při dobré údržbě,
cca 100 let
 
Zvýšená péče
Nevytváří tepelné mosty
 
Citlivé na zvýšenou vlhkost
Vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy Nutná ochrana proti vlhkosti, plísním a mikroorganismům
 
Odolnost
 
 
Tuhost a pevnost
 
 
Tvarová stálost (nejnižší součinitel délkové roztažnosti ze všech okenních materiálů)
 
 
Snadná renovace mechanických poškození
 
 
Propustnost vlhkosti
 
 
Variabilita materiálů
vč. architektonických řešení
 
 
100% přírodní ekologický materiál
 
 
Vhodné pro výrobu atypických oken
 
 

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (1 reakcí)