{LNG: 'tit-reklama'}

Co byste měli vědět o plastových oknech

Výběr oken je náročný proces. Poslední dobou si značnou oblibu získávají zejména okna plastová, což způsobuje, že se na trhu objevuje široká škála výrobků různých druhů, ceny i kvality.

 

Výhody plastových oken

Kvalitní plastová okna mají výborné tepelně izolační vlastnosti, výměnou starých oken za nová podstatně snížíte náklady na vytápění. V praxi se udává až 40% úspora! V porovnání s okny z jiných materiálů (dřevo, hliník) vychází plastová okna suverénně nejlevněji.

Výhodou těchto oken je jejich odolnost vůči klimatickým vlivům, běžnému mechanickému namáhání i působení času.  Životnost se udává kolem 35 – 50 let při zachování všech parametrů. Okna není potřeba v průběhu času nijak natírat a jejich údržba je velice snadná

Plastová okna se vyrábí kromě notoricky známé bílé v dalších barevných provedeních, u kterých se nemusíte obávat, že barvu s postupem času ztratí. Kromě klasických barev si můžete zvolit vzory, které dokonale imitují dřevo, nebo mít jinou barvu zvenčí a jinou zevnitř.

A jedna nesporná výhoda na závěr. Zruční technici jsou schopni vyměnit plastové okno během pár hodin, takže se nemusíte obávat osazení ani v chladnějších měsících.
 

Názor, že starými okny uniká nejvíce tepla, a proto je třeba dát přednost výměně oken před zateplením stěn, je zavádějící.

Okny opravdu uniká nejvíce tepla, ale efektivita výměny oken, měřená poměrem investičních nákladů k úspoře tepla není nejvyšší. Doba návratnosti investic vložených do výměny oken je totiž mnohem delší, než například zmiňované zateplení stěn.


Nevýhody plastových oken

Při mechanickém poškození je okno obtížně opravitelné, situace většinou končí výměnou celého poškozeného kusu.

Plastová okna díky svému elektrostatickému náboji přitahují prach a musí se proto častěji mýt. 
 

Pozor na levná okna, většinou se jedná o recyklované plasty s krátkou životností. Profil je tvořen ze dvou vrstev, kde vnější, bílá strana okna imituje vzhled plnohodnotného profilu, zatímco vnitřek profilu je tvořen šedou vrstvou recyklovaného plastu. 


Péče o plastová okna

Stejně jako každá stavební část domu, také plastová okna mohou podléhat neúměrnému zatížení a námaze. Aby okno plnilo správnou funkci, je nezbytná správná péče a údržba. Materiál, z něhož jsou plastová okna vyrobena, není na údržbu náročný a snadno se ošetřuje. Pro trvalé udržení bezvadného povrchu doporučujeme použít následující postupy.


Čištění

Na čištění stačí měkký hadr a kvalitní čisticí prostředek ředitelný vodou určený pro úklid domácností, ale doporučuje se použití speciálního prostředku pro ošetření plastových oken. Pomocí takového prostředku odstraníte i silná znečištění bez zbytečného poškození kaučukového těsnění. 

Naprosto nevhodné jsou hrubé čisticí prostředky s obsahem písku, drátěnky, drátěné hadry na nádobí apod. Profily nečistěte organickými rozpouštědly, ředidly, louhem nebo kyselinami. Můžete tím poškodit povrchovou úpravu oken. U barevných profilů nepoužívejte čisticí prostředky na bázi alkoholu. 

Clean efekt
Některé okenní profily mají speciální povrchovou úpravu odpuzující vodu. Dešťová voda se neudrží na povrchu rámu a současně strhává nečistoty. Povrch rámu tak zůstává i po zaschnutí čistý. Tento efekt se objevuje i u skel nové generace.


Údržba

Abyste dosáhli co nejdelší životnosti plastových oken, měli byste provést jednou ročně jejich pravidelnou údržbu. Pokud budete dodržovat pár následujících procedur, budou vám okna sloužit bez problémů desítky let:

  • Přezkoušejte funkčnost všech pohyblivých částí kování a promažte je kapkou lehkého oleje. Kování chraňte proti nadměrnému znečištění, zejména v průběhu stavebních prací. Vyčištění raději ponechte odborníkům.
  • Nezapomínejte na údržbu gumového těsnění. Při nedostatku péče těsnění rychle stárne a ztrácí své těsnící vlastnosti, proto je jednou ročně přetřete silikonem nebo jelením lojem. Gumové těsnění nesmí přijít do styku s koncentrovaným čisticím prostředkem ani olejovými látkami. Zbytky čisticích prostředků na těsnění ihned odstraňte čistou vodou. Zkontrolujte těsnost mezi křídly a rámem, v případě poškození nechte těsnění vyměnit.
  • Zkontrolujte odvodňovací kanálky na vnější straně okna - musí zůstat čisté a průchodné.
  • Zkontrolujte šrouby a kování, v případě potřeby dotáhněte.

Ekologie

Na první pohled vypadají plastová okna jako strašák všech ekologů. Kupodivu na tom plastová okna nejsou tak špatně. Renomovaní výrobci garantují, že jejich výrobky jsou vyrobeny ze 100% recyklovatelných materiálů. Navíc oproti dřevěným oknům je není potřeba ošetřovat různými nátěry a laky v průběhu jejich životnosti.

Souhrn předností a nedostatků plastových oken
Přednosti Nedostatky
Dobré tepelně izolační vlastnosti Horší zvukově izolační vlastnosti
(levnější okna)
 
Minimální nároky na údržbu
 
Umělohmotný vzhled
Odolnost vůči povětrnostním vlivům, slunečnímu záření, plísním Elektrostatický náboj
(přitahování nečistot)
 
Široká možnost použití (rodinné domy, panelové domy...)
 
Obtížná oprava mechanického poškození (většinou výměna celého kusu)
Různé tvarové možnosti
 
Malá tuhost (levnější okna)
Široká možnost výběru barev a dezénů Nižší tvarová stálost
Barevná stálost Náchylnější na mechanické poškození ostrými předměty
 
Životnost
 
Méně ekologické
Cena
 
 


Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)