{LNG: 'tit-reklama'}

Plíseň na oknech

Plíseň na oknech je velmi nepříjemná záležitost. Rozšiřuje se plíživě, při dlouhodobém působení může trvale poničit interiér, a stejně potichu ovlivňuje i naše zdraví. Plísně se podílí na alergiích, dýchacích a kožních potížích a na řadě dalších onemocnění.

Ideální je bránit tvorbě plísní ještě před jejich vznikem, tedy preventivně. Jakmile se totiž plíseň na oknech vyskytne, není jednoduché se jí zbavit.

Proč plísně vznikají

Plísně se objevují ve starých domech, ale i v novostavbách. Ve většině případů je najdeme na chladném povrchu v interiéru místnosti. Proč?

Jednou z nejčastějších příčin je výměna starých oken za nová. Stará okna profukují, a tak dochází k přirozenému větrání. Nová okna naopak dokonale těsní a zabraňují proudění vzduchu. Pokud není místnost pravidelně větraná, představuje pro plísně příznivé prostředí. Pokud je navíc v dané místnosti zvýšená vlhkost (například při sušení prádla) může dojít i ke kondenzaci, neboli zkapalnění páry.
Dalším důvodem vzniku plísní je staré vlhké zdivo, na kterém se plísně snadno uchytí.

Jak zabránit tvorbě plísní

Plísně vznikají nejčastěji v chladnějších a vlhkých měsících roku, tedy v období, kdy se díky chladnému počasí méně větrá. Pro zabránění vzniku plísně stačí dodržovat 2 jednoduchá pravidla:

  1. Časté větrání
  2. Vytápění místnosti

Jak správně větrat

Při ideálním větrání se vymění celý vzduch v bytě. Okno může být otevřeno několika způsoby:

  1. Otevření ventilace - je vhodné v teplých měsících, ale nedoporučujeme pro chladná období. Okno by muselo být otevřeno delší dobu, což má za následek naopak ochlazování okenního ostěnní a vytváření kondenzace.
  2. Otevření celého okna - k výměně vzduchu dojde rychleji, okno je vhodné otevřít na cca 10 minut a zároveň tak zabránit zbytečným tepelným ztrátám.
  3. Otevření oken i dveří - nejefektivnější způsob větrání, kdy se při otevření všech oken i dveří vzduch vymění za cca 5 minut.

 

Vytápění místnosti

Ideální vlhkost v bytě by se měla pohybovat kolem 40-60 % v závislosti na dané místnosti (koupelna či sklep budou mít vyšší vlhkost, než obývací pokoj).

Otopná tělesa bývají umístěna pod okny, aby se zmírnila tvorba kondenzace. Kromě běžného topení je možné použít i stěnové topení, které vydává sálavé teplo. Vyhřívá celou zeď a snižuje tak šanci vytvoření plísně.

Pro běžný pobyt v místnosti se doporučují následující teploty:

  • Obývací pokoj 20-22 °C
  • Ložnice 16-18 °C
  • Kuchyně 18 °C
  • Koupelna 24 °C
  • Chodby a předsíň 10-15 °C

Jak se zbavit plísně na oknech

Orosení oken lze utřít suchým hadříkem. V případě podezření, že plíseň začíná vznikat, lze použít chemický postřik (například Savo). Kromě toho existují také postřiky, které působí jako prevence proti budoucímu rozvoji plísní. Je důležité vybrat správné prostředky, které plíseň ničí do hloubky a ne pouze na povrchu. Při použití nevhodného prostředku může být plíseň během pár týdnů zpátky.
Plíseň se nikdy nesnažte odstranit mechanicky, její výtrusy by se tak mohly rozšířit.

Autor: Luděk Svoboda - dlouhodobě píši pro web Svět-oken.cz.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)