{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Václav Honz

Václav Honz - logo
Projektová a stavební činnost, ochrana dřeva před dřevokazným hmyzem, houbami a plísněmi, odborné posudky i vlastní provádění sanací
Přejít na detail firmy

Školní náměstí 266, 33033 Město Touškov

Telefon: +420 607 212 485

Doporučujeme

Firmy z oboru

Plísně v interiéru po výměně oken

Okna, kromě toho, že prosvětlují místnost, jsou zároveň důležitým mechanizmem zajišťujícím větrání bytu. Počátkem 90. let vznikla v České republice řada firem zabývajících se výrobou dveří a oken.

 

 

Tyto společnosti převzaly již známé technologie výroby otvorových výplní na bázi dřevěných, plastových nebo hliníkových rámů, vybavených izolačním zasklením a celoobvodovým kováním. Plastová okna jsou nenáročná na údržbu, zachovávají si atraktivní vzhled a jsou odolná proti vlivům povětrnosti a stárnutí a okna osazovaná v posledních letech mají možnost větrání mikroventilací.


Co způsobují nová okna

Mnoho uživatelů si vůbec neuvědomuje, že nová okna jsou naprosto těsná, takže vzduchová výměna mezi vnějším a vnitřním prostředím je téměř nulová. Tím, že se zamezí úniku tepla z místnosti, zamezí se i odvětrávání bytu nebo domu, ke kterému docházelo u starších netěsných oken zcela přirozeně.

Málokdo si také uvědomuje, kolik vodních par vzniká provozem domácnosti. První známkou zvýšené vlhkosti v bytě je srážení vodních par na okenním skle.

Co se tedy ve skutečnosti děje? Vzduch v uzavřené místnosti se obohacuje vodními parami z běžné činnosti v domácnosti. Přebytky vodních par se pak sráží na nejchladnějších plochách v místnosti - okolí okenních rámů nebo chladné stěny, zejména neprovětrávané rohy a kouty místností. K tomuto jevu tak dochází zejména ve vlhkých místnostech s nedostatečným vytápěním (koupelny, WC), místnostech s nadměrnou koncentrací vodních par (kuchyně), ale také i v relativně suchých místnostech při silných mrazech, kdy prochladnou i obvodové stěny.


Kondenzace vodních par jako příčina vzniku plísní

Jaké příčiny k tomu nejvíce přispívají? Nevhodné umístění zdroje tepla způsobí nerovnoměrné prohřívání stěn místnosti. Pokud je zdroj umístěn pod oknem, potom je studený vzduch ohříván, ohřátý stoupá vzhůru ke stropu místnosti, postupně se ochlazuje a klesá zpět k podlaze. Probíhá tak gravitační (termosifonové) proudění.

Jestliže se ale tabule okenního skla nebo stěna místnosti neohřeje a teplota se přiblíží rosnému bodu, vodní pára zkondenzuje. Prevencí vůči tomuto jevu je pečlivé vytápění místnosti v kombinaci s důsledným větráním. Pouhé vytápění nestačí, protože vlhčí vzduch „unese“ větší množství vodních par a teprve vyvětráním se nahradí vlhčí vzduch v interiéru sušším z vnějšího prostředí.

Ilustrační obrázek páry na okně

Pokud dojde k tomu, že prochlazené stěny pojmou velké množství vodních par, stěna ztratí svoji izolační schopnost a vznikají tepelné mosty, které izolační schopnost stěny ještě snižují. Potom stačí jakékoli biologické znečištění a všudypřítomné spory plísní mají vhodné podmínky ke svému rozvoji.


Jak účinně bojovat proti vzniku plísní?

Kondenzace vodních par je běžný fyzikální jev, který nelze zcela odstranit. Můžete jej pouze cíleně omezovat a tím výrazně omezit tvorbu plísní.

Jak omezit kondenzaci vodních par

  • větrejte (odváděním přebytečných vodních par)
  • udržujte správný tepelný režim (cirkulace vzduchu v místnosti)
  • zvyšte teplotu v místnosti
  • používejte větráky a ventilátory
  • nepoužívejte zvlhčovače
  • sprchujte se kratší dobu
  • při vaření používejte pokličky
  • zajistěte přívod teplého vzduchu ke všem stěnám 

Zpracováno podle podkladů výrobců plastových oken.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (2 reakcí)