{LNG: 'tit-reklama'}

Víte, jak se liší dřevěná, hliníková a plastová okna?

Nová okna pro váš dům nebo byt jsou dlouhodobou investicí, je proto nutné zvážit správný výběr oken tak, aby splňovala všechny vaše požadavky. Nejdůležitějšími vlastnostmi, které je třeba u kvalitních oken požadovat, je funkčnost, dlouhá životnost, dobré izolační vlastnosti a samozřejmě i vzhled. Jak jsou na tom v těchto ohledech dřevěná, hliníková a plastová okna?

Dřevo – přírodní luxus

Dřevěná okna jsou řešením pro ty, kdo preferují kvalitní přírodní materiály. Jejich nespornou výhodou je luxusní vzhled. Vyrábí se především ze smrku, borovice a dubu, často ale i z ušlechtilejších a méně známých dřevin, přičemž rám okna většinou netvoří jednolitý masivní kus dřeva, ale několikavrstvé lamely. Vrchní (pohledové) lamely by měly být vždy bez vizuálních vad. Vrstevnatost slouží k zlepšení stálosti materiálu.

Nestálost dřeva je jeho největším problémem, dřevo se totiž může vlivem vlhkosti a tepelných změn kroutit a měnit objem. Tomu se samozřejmě snaží výrobci zabránit jednat použitím více vrstev, jednak speciální úpravou materiálu, okna je ale třeba speciálně ošetřovat a stejně je možné, že dojde k mírnému zkroucení. Dřevěná okna rozhodně nejsou bezúdržbová, tudíž ani skutečně praktická.

Hliník pro moderní stavby

Dalším populárním materiálem je hliník. Ten je oblíbený nejen pro stálost materiálu a dlouhou životnost, ale i pro svůj design. Hliníková okna jsou chladným designovým řešením pro moderní stavby, jejich vzhled je čistý, strohý a elegantní. Zároveň jsou hliníková okna velmi odolná, dlouhá životnost a jednoduchá údržba patří k jejich nesporným kvalitám.

Rozhodně ale nejde o levné a ideální řešení pro byty a rodinné domy. Hliníková okna jsou vhodná především do kanceláří, úřadů a provozních budov. Nemají totiž pro byty vhodné tepelně-technické vlastnosti.

Praktický a nenákladný plast

Plastová okna jsou v současné době nejpopulárnějším řešením, a to ne bezdůvodně. Velkou výhodou plastových oken je jejich nenákladnost, jejich ceny jsou výrazně příznivější než ceny dřevěných a hliníkových oken. Zároveň jsou bezúdržbová a praktická, i bez výrazné péče bezproblémově slouží dlouhou dobu.

V současnosti se vyrábí pěti- až osmikomorová plastová okna. Komory jsou vzduchové dutiny, které zlepšují izolační vlastnosti, nepropouští teplo a tlumí vibrace. Díky nim jsou plastová okna významnou úsporou energie. Designově jsou plastová okna skutečně rozmanitá, výrobci nabízí celou řadu tvarů a povrchů včetně napodobení dřeva. Díky použití recyklovaných materiálů jde navíc o ekologické řešení.

Pro delší životnost a stálost je možné potáhnout povrch tenkou hliníkovou vrstvou, která zajistí plastovým oknům ještě delší životnost.

 Plastová okna Artokna

Plastová okna Artokna ve Zdibech
Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (1 reakcí)