{LNG: 'tit-reklama'}

Jak položit dřevěnou podlahu

Dřevěné podlahy jsou stálicemi mezi podlahovými krytinami. Patří k nadčasovým podlahovým krytinám a v podstatě nepodléhají žádným trendům. I když v dnešní době existuje velké množství imitací dřeva, nic nedokáže tento jedinečný přírodní materiál zcela nahradit. Pokud jste si zvolili dřevěnou podlahu do vašeho obývacího pokoje či ložnice, jistě vás bude zajímat také její pokládka.

Úprava podkladu

Ještě před tím, než se pustíte do samotné pokládky vaší nové dřevěné podlahy, je potřeba důkladně připravit podklad, na který bude podlaha položena. Podklad musí být rovný, čistý a suchý. Ke zjištění rovnosti povrchu použijte vodováhu. Tolerance nerovnosti jsou 2 mm.

Pokud jsou však nerovnosti větší, bude nutné podklad vyrovnat vyrovnávací stěrkou. Podle typu podkladu zvolte vhodný druh penetrace, který umožní, aby další vrstva k povrchu pořádně přilnula. Na penetraci použijete vyrovnávací stěrku, kterou povrch zarovnáte. Pokud je povrch dostatečně vyrovnaný, suchý a hladký, odstraňte z něho veškeré nečistoty.

Způsoby pokládky dřevěné podlahy

Dřevěnou podlahu lze položit několika způsoby, z nichž nejpoužívanější způsoby jsou tyto tři:

  • pokládka plovoucím způsobem
  • pokládka celoplošným lepením
  • podlaha šroubovaná na dřevěný rošt

Pokládka plovoucím způsobem

Pokládka plovoucím způsobem je velmi jednoduchá, nenáročná a rychlá. Samotná pokládka dřevěné podlahy probíhá tak, že se do drážek spodní strany prken vloží ve vzdálenosti 50-60mm speciální ocelové spony, které jednotlivá prkna přitáhnou svým předpětím k sobě. Plovoucí dřevěná podlaha není přímo spojena s povrchem, tzv. plave nad povrchem.

Pokládku začneme s položením parotěsné folie na čistý, suchý a vyrovnaný povrch. Poté položíme korkovou podložku. Ta se při pokládce používá z důvodu zvukové izolaci. První spona se rozdělí na půl a pomocí dřevěných klínků vytvoříte asi 5 milimetrovou spáru mezi stěnou a první řadou prken. Tento způsob pokládky umožňuje okamžité používání nové podlahy.

Pokládka celoplošným lepením

Tento způsob pokládky je možný díky moderním technologiím v oblasti lepidel pro celoplošné lepení masivních prken. Základem při pokládce dřevěné podlahy celoplošným lepením je tedy kvalitní lepidlo od renomovaných výrobců. Dále je rovněž důležité mít rovný a pevný podklad.

Lepidlo se nanáší zubovou stěrkou, která dávkuje dané množství. Abyste dosáhli dokonalého účinku, je důležité dodržovat přesné postupy a pokyny. V žádném případě nelepíme prkna k sobě v peru a drážce. Podlahu je možné používat u většiny lepidel za 24 hodin. Po tuto dobu by měla být prkna zatížena.

Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt

Další možností, jak položit dřevěnou podlahu, je pokládka přišroubováním na dřevěný rošt. Tento typ pokládky je nejčastěji používán u masivních dřevěných podlah. Rošt se pokládá kolmo ke směru podlahových prken. Pokládka se začíná položením izolace proti vlhkosti.

Následně jsou položeny podkladní hranoly, které dáváme od sebe cca 45-55 cm při síle prken 20mm. První řadu podlahových prken položte drážkami ke zdi, Vždy podél stěny do roviny. Mezi prkny a stěnou musí být mezera 15 mm, kterou dodržíte pomocí klínů. Prkna přibíjíme nebo lépe šroubujeme s předvrtáním šikmo do pera.

Poslední řadu prken je třeba našroubovat shora. Po podlaze se může během a po položení okamžitě chodit. U předbroušených prken byste měli následně začít s povrchovou úpravou.

Odborná pomoc při pokládce dřevěné podlahy

I přesto, že si podlahu můžete položit sami, doporučujeme, aby montáž podlahy prováděla odborná firma. Také firma amadeopodlahy.cz vám může s pokládkou vaší nové dřevěné podlahy pomoci. Pokud se přece jen rozhodnete pro montáž svépomocí, měli byste postup konzultovat s podlaháři a velmi důležité je dodržet odborné rady, návody a postupy.

Informace nám poskytl prodejce podlahových krytin a koberců AMADEO Holding s.r.o. – dřevěné podlahy Plzeň.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)