{LNG: 'tit-reklama'}

Pokládka dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha patří mezi tradiční a také nejoblíbenější podlahové krytiny, které si do svých domácností vybíráme. A je velmi snadné říct, proč je tomu tak. Dřevěné podlahy jsou zárukou kvality, dlouhé životnosti, krásného dekoru a vždy vnesou do interiéru velký kus přírody. Jak si dřevěnou podlahu položit se dočtete v našem článku.

Nejčastěji používané dřevo

Mezi stromy, které se nejvíce na dřevěnou podlahu používají je jednoznačně smrk severský. Je to díky jeho konstrukční pružnosti a lehkosti. Také jsou podlahy ze smrku cenově přijatelné. Podlaha má pak odstíny světlé okrové s méně výraznou kresbou. Taková barva dokáže rozsvítit tmavší interiéry.

Další velmi používanou dřevinou je severská borovice. Ta se těží výhradně na místech, kde doroste dřevo s velkým obsahem pryskyřice. Dřevo je má výraznou kresbu, suky jsou zbarvené od medově žluté přes růžovou až do červenohnědé.

Sibiřský modřín je nejtvrdší jehličnaté dřeviny. Dřevo je červenohnědé, je k sehnání v různých odstínech s výraznou kresbou. Díky hustotě jeho let dokáže pak podlaha z modřínu dodat interiéru jedinečný vzhled. Mezi používaná dřeva se také řadí dub evropský díky jeho kresbě, barvě a tvrdosti.

Pokládání masivní podlahy na dřevěný rošt

Pokládání dřevěné podlahy na dřevěný rošt patří mezi tradiční a nejvíce využívané způsoby pokládky. Je to především díky jeho velice jednoduché montáže, se kterou si poradí každý zručný kutil.

Základní kroky

  • rošt
  • kontrola vlhkosti podlahovek
  • položení podlahovek
  • přidělání lišt

 

Rošt

Rošt je potřeba vytvořit ze sušených latí nebo hranolků, které musejí položené kolmo k požadovanému směru pokládky podlahových prken. Rošt musí být rovný, vypodložený a ukotvený tak, aby byl dostatečně hutný a kompaktní.

Vzdálenost mezi jednotlivými latěmi nebo hranolky roštu musí být přímo úměrná tloušťce pokládané podlahy. Ideální je aby to bylo 25x menší než je tloušťka podlahy. Aby se zabránilo tepelným ztrátám a snížení kročejového hluku se mohou mezery v roštu vyplnit izolační vatou.

Kontrola vlhkosti podlahovek

Před pokládkou je důležité zkontrolovat vlhkost podlahovek. Vlhkost je sice kontrolována již ve výrobě, ale při skladování může dojí k jejímu zvýšení působením počasí a klimatu ve skladovacích prostorech. Ideální vlhkosti je nižší než 11 %.

Pokládka podlahovek

Prkna se přibíjejí se speciálními hřebíky na podlahová prkna. Nebo se šroubují s předvrtáním šikmo do pera. Pokud se chce předejít vrzání podlahy, je dobré k sobě přilepit hranol a prkna pružným PU lepidlem.

První řada prken se pokládá drážkou ke zdi. Pak se zarovná a zašroubuje do hranolu shora. Další řady se šroubují skrytě skrz pero. Doporučuje se si otvory pro šrouby předvrtat (pokud se použijí vruty není potřeba). Poslední řada se šroubuje stejně jako řada první, tedy shora.

Přidělání lišt

Na samotný závěr se přidělávají lišty. Lišty se nejčastěji volí ploché, rohové nebo soklové. V tomto případě záleží čistě na vkusu. Podle vybraného typu se lišta kotví do podlahy nebo na stěnu. Mohou se využít vruty do dřeva, aby lišty pevně držely.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)