{LNG: 'tit-reklama'}

Vlastnosti dřevěných podlah

Podlaha tvoří funkční i estetický prvek interiéru. Pokud jste se rozhodli pro dřevěnou podlahu, věřte, že jste zvolili správně. Dřevo dokáže v člověku vyvolat pocit tepla, nadčasové krásy a harmonie, čímž vytváří moderní a útulné bydlení. Navíc investici do dřevěně podlahy oceníte i za mnoho let.


Výhody dřevěné podlahy

Dřevo je krásný, ničím nenahraditelný přírodní materiál, který dodává podlaze příjemný vzhled. Jeho izolační vlastnosti propůjčují podlaze nezaměnitelný a hřejivý pocit při chůzi. Jednou z největších výhod dřevěných podlah je fakt, že po několika hodinách chůze nevzniká tzv. „dlažbová únava“ která je typická například keramickým nebo betonovým podlahám. Významným faktorem je životnost, která se pohybuje v závislosti na použitém materiálu mezi 30ti a více lety. Oproti ostatním typům podlah je možné dřevěnou při poškození jednoduše přebrousit a zrenovovat.


Nevýhody dřevěné podlahy

Jako každý materiál má dřevěná podlaha i své nevýhody. První z nich je jednoznačně pořizovací cena, která se odvíjí od typu použitého materiálu. Na trhu samozřejmě existují levnější dřevěné podlahy, ale pozor, dřevo bývá měkčí a podlaha se tak snáze mechanicky poškodí.

Další nevýhodou dřeva je jeho náchylnost na kolísání teploty a nadměrnou vlhkost projevující se změnou tvaru od tvorby spár až po zkroucení. V zimních měsících má podlaha tendenci sesychat, čemuž se dá zabránit zvlhčováním vzduchu v místnost. Ideální teplota pro dřevěnou podlahu se pohybuje mezi 18 - 22 °C a vlhkost mezi 55 – 65 % . Doporučuje se nenechávat místnost vystydnout, či dokonce vymrznout.


Péče a údržba dřevěné podlahy

Ilustrační obrázek udržby dřevěné podlahy

Nespornou výhodou dřevěných podlah je jejich snadná údržba. Časy voskování a drátkování už jsou dávno pryč, dnes si vystačíte pouze s vysavačem, mopem a saponátem speciálně určeným pro ošetření dřevěných povrchů.

Při vytírání je velice důležité vytřít podlahu sucha a nenechávat jí pod vrstvou vody - mohlo by dojít k nezvratnému poškození. Pokud máte novou podlahu, uklízejte ji v prvních týdnech pouze nasucho.

Dřevěnou podlahu chraňte hlavně proti mechanickému poškození. Nohy stolů, židlí, skříní je nezbytné podlepit měkkým materiálem (koberec, filc atd.). U kolečkových židlí je doporučeno chránit podlahu speciální vinylovou podložkou případně kobercem.  Oděry podlahy mohou být způsobeny drobnými kamínky a zrnky písku donesenými zvenčí, proto je nezbytné instalovat čistící rohože před vchodem a čistící zóny ve vstupních částech objektů.


Povrchová úprava

Volba povrchové úpravy dřevěné podlahy je ovlivněna vašimi estetickými požadavky a předchozími zkušenostmi. Proto nelze jednoznačně doporučit, zda ošetřovat podlahu lakem nebo olejem.


Olejování

Olej dřevo impregnuje, povrch je matový, krásně přirozený a podlaha může díky otevřeným pórům dýchat, navíc tmavé druhy dřev olej oživuje. Výsledkem je zvýrazněná struktura dřeviny a ochrana podlahy proti zašpinění, působení vody a odolnost proti oděru. Případné oděrky a hlubší škrábance se dají odstranit očištěním nebo lokální opravou. Nevýhoda oleje je v jeho malé odolnosti proti chemickým přípravkům a gumovým podrážkám. Navíc světlé typy dřeva je nutné pečlivě čistit a udržovat. Výhodou oleje je možnost přibarvit jej patinou, čímž dosáhnete historického vzhledu.

Díky působení čisticích přípravků dochází k postupnému odstraňování oleje, tudíž je třeba ošetřující vrstvu každoročně nanášet. Ošetření podlahy olejem není doporučeno na frekventovaná místa, jako jsou sportovní haly, restaurace apod.


Lakování

Lak oproti oleji tvoří ochrannou vrstvu, která nabízí vysokou odolnost proti oděru, atraktivní vzhled a nenáročnou údržbu. Moderní druhy laku navíc nabízejí různé druhy lesku, některé dokonce dodávají podlaze matový povrch, díky kterému podlaha vypadá jako naolejovaná. Některé laky mají navíc protiskluzové vlastnosti. Nevýhodou je, že lak zcela uzavře póry, díky čemuž se podlaha hůře vyrovnává s teplotními a vlhkostními rozdíly. Pro zachování vzhledu je nutné po několika letech lakovanou podlahu přebrousit a přelakovat.
 

Pokud chcete změnit povrchovou úpravu z olejované na lakovanou, je třeba vyčkat půl roku, podlahu přebrousit na holé dřevo, přetmelit a až poté přelakovat. Pro ty, kteří chtějí zvýraznit strukturu dřeva při zachování výhod laku, může být kompromisem olejový lak.


Voskování

Nejméně používanou metodou je voskování. Voskování lze přirovnat k olejování s jedním velkým ale – vosk nikdy nevytvrdne jako olej. Krásně voní, zvýrazní strukturu dřeviny, ale podlahu není možné extrémně zatěžovat. Tato metoda je používána zejména při rekonstrukcích a renovacích historických interiérů.


Tvrdost a trvanlivost

Čím tvrdší dřevo, tím je dřevěná podlaha odolnější, trvanlivější a dražší. Pokud mluvíme o tvrdém dřevu, znamená to, že je obtížné ho poškodit. Tvrdost dřeva podlahy volte podle místa, kde má podlaha sloužit, například v kuchyni nebo obývacím pokoji je podlaha namáhána mnohem více, než v ložnici. Pokud se Vám líbí některé z měkčích dřev, nezoufejte, protože tvrdost dřeva lze podstatně zvýšit použitím laku.  Obecně platí, že tvrdé druhy dřeva pocházejí z listnatých opadavých stromů a měkké většinou z jehličnanů.)
 

tvrdost dřevěných podlah podle druhu dřeviny
Tvrdost podlahy Druh dřeviny
Měkká Borovice,  bříza, cedr, douglaska, jalovec, jedle, jíva, kleč, limba, lípa, modřín, olše, smrk, tis, topol, vrba
 
Středně tvrdá
Jilm, kašta, líska, platan
 
 
Tvrdá Buk, dub,  jasan, javor, jilm, modřín,ořech, teak a ovocná dřeva (jabloň, třešeň, hrušeň, švestka…)
 
Velmi tvrdá Akát, bambus, dřín, eben,mahagon habr a další exotická dřeva např. ipe, massaranduba
 


Barva

Dřevo je přírodní materiál, díky kterému je každá dřevěná podlaha originál. Přirozenou vlastností dřeva jsou barevně rozdíly, jejichž důsledkem jsou živější vzory a barevnost. Barevná škála je závislá na druhu použitého dřeva, barevném laku, oleji či mořidlu. Dřevo jako přírodní materiál podléhá oxidaci, která je doprovázena změnou barvy. Speciálně na místech zakrytých kobercem nebo nábytkem může podlaha po čase získat jinou barvu, než zbývající časti podlahy. 

Světlé podlahy

Světlé barvy podlah se hodí do moderního i klasického interiéru, kde působí klidným, svěžím a čistým dojmem. Fyzikální vlastností světlých podlah je schopnost odrážet více světla. Jsou tedy vhodné i do tmavých a menších prostorů, které v kombinaci se světlými stěnami místnost opticky zvětší. Světlé dřevo na podlaze se také skvěle se kombinuje s tmavým nábytkem. Pokud plánujete vymalovat interiér výraznými či pestrobarevnými odstíny jsou vhodné podlahy s méně výraznou kresbou dřeva.

Tmavé podlahy

Tmavé podlahy jsou elegantní a v kombinaci se světlejším zařízením utvářejí dojem luxusu. Krása tmavých dřevin umožňuje vyniknout i dobovým interiérům. Obecně je tmavé dřevo vhodné spíše do větších a dobře prosvětlených prostor. Při plánování barvy stěn v interiéru s tmavou podlahou volte namísto intenzivní bílé spíše její odstíny s nádechem jiné barvy. Nakonec lze interiér oživit barevnými doplňky. Pozor na nadměrnou kombinaci tmavých barev – interiér může působit až ponuře.

 

Souhrn Kladů a záporů dřevěných podlah
Klady Zápory
Dobrý tepelný izolant Cena
Hezký vzhled podlahy Náročnější pokládka
Nevzniká "dlažbová únava" Náchylná na změny teploty
Antialergická, antistatická Náchylná na zvýšenou vlhkost
Snadná údržba Barevná nestálost
Možnost renovace Méně vhodná pro podlahové topení
Životnost (více než 30 let)  
 

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)