{LNG: 'tit-reklama'}

Výběr typu dřevěné podlahy 1. díl

Výběr dřevěné podlahy je poměrně složitý proces. Kromě požadavků na vzhled a barvu musíte volit mezi nepřeberným množstvím typů a druhů dřevěných podlah. Podstatnou roli hraje charakter vašeho bydlení. Do horské chaloupky se budou více hodit klasická prkenná podlaha než zámecké parkety a naopak. Dřevo je živý materiál, který má své vlastnosti a specifika, proto má každý druh podlahy jiné možnosti povrchových úprav, životnost a požadavky na údržbu.

PALUBKY / PODLAHOVKY

Ukázka podlahy s fázkou a bez fázky

Podlahové palubky jsou v podstatě hoblovaná, profilovaná prkna, která se při pokládce spojují na pero a drážku a následně se přibíjejí skrytě do podlahových trámů / polštářů. Palubky lze zakoupit se zkosenými hranami tzv. fázkami, které zvýrazňují formát podlahoviny a opticky eliminují vznik spár.

Podlaha se pokládá celoplošným lepením nebo plovoucím způsobem. Podlahové dílce jsou obvykle dodávány bez povrchové úpravy, proto je potřeba po instalaci povrch zbrousit a ošetřit. V poslední době jsou k disposici i masivní palubky s fázkou a lakovanou povrchovou úpravou, díky které lze položit podlahu bez nutnosti speciálního podlahářského vybavení.


Technologie úpravy povrchu

Zajímavou technologií používanou u palubek je kartáčování, které zbaví povrch palubky měkké povrchové vrstvy dřeva. Dosahuje se tak vyšší tvrdosti povrchu tudíž vyšší odolnosti proti opotřebení a historizujícího, rustikálního vzhledu.

Další možnou úpravou povrchu je patinování a uměle poškozování povrchu tupými předměty. Tato úprava dodá vzhled opotřebované historické podlahy.

 

DŘEVĚNÉ PODLAHY PRKENNÉ

Prkenná podlaha - ilustrační obrázek

Prkenná dřevěná podlaha je technicky nejjednodušším provedením dřevěné podlahy. Podlahu můžete díky její tloušťce mnohonásobně renovovat. Prakticky se jedná o prkna, která jsou přikládána vedle sebe bez konstrukčního spoje na podlahové trámy (tzv. polštáře), ke kterým se přibijí nebo přišroubují. Problémem prkenných podlah jsou spáry. Jednak musíte počítat s vyšší tvorbou spár a jednak si dejte pozor na materiál. Pokud není dřevo řádně vyschlé, prkna sesychají a vytváří mezi sebou široké mezery.

 

Povrchová úprava prkenné podlahy se provádí až po jejím položení. Pokud prkennou podlahu lakujete, dbejte na to, aby lak nestékal mezi jednotlivá prkna a neslepil je. Slepená prkna totiž nemohou pracovat, tvoří se tak nepřiměřeně velké spáry a může dojít až k jejich roztržení. U olejování nebo voskování toto nebezpečí nehrozí. Aby jednotlivá prkna vynikla a opticky se eliminovala tvorba spár, provádí se mikro fáze (fázka).

 

PARKETY

Název parkety je používán pro dřevěné podlahy s nášlapnou vrstvou, uspořádanou do různých vzorů, spojovaných na pero a drážku nebo pokládaných na tupý sraz (parkety pokládané bez konstrukčního spoje).

Dříve byly parkety podlahovou krytinou pro vyšší společnost, postupem času si tento exklusivní image zachovaly. Životnost parket je zpravidla desetiletí až staletí. Důkazy můžete nalézt na mnoha českých hradech a zámcích, kde jsou parkety položeny i několik staletí, aniž by ztratily na své kráse.

Přestože je termín parkety rozšířen téměř na všechny druhy dřevěných podlah, patří do této kategorie:


Parketové vlysy

Parketové vlysy neboli vlysy s perem a drážkou jsou definovány normou dělící parkety do tříd podle jejích charakteristických prvků, jako jsou suky nebo běly. V každé třídě jsou hodnoty, které musí parketové vlysy dodržet, například velikost suků, obsah vlhkosti, rozměry nebo povolené odchylky. Cenové rozdíly mezi jednotlivými třídami se za m2 parketových vlysů liší i několikanásobně.

Parketové vlysy jsou celoplošně lepeny na rovný a kvalitní podklad. Dodávají se bez povrchové úpravy, brousí se a lakují až po pokládce.


Příklad normování (dub)

Parkety I. třída  - ukázka
I. třída

Vzhled parketové podlahy odpovídá nejvyšším nárokům na kvalitu. Jednotlivé vlysy jsou bez suků a běli, s maximálně dvěma očky do velikosti 3 mm. Mezi jednotlivými vlysy jsou pouze mírné barevné rozdíly.

Cenově nejdražší třída.

Orientační cena 1000 Kč / m2

 
Parkety II. třída
II. třída

Parketová podlaha má živou přírodní strukturu s klidnými barvami. Zdravé součky do velikosti 15mm, černé součky a běl nejvíce vypovídají o přírodním materiálu.

Orientační cena 800 Kč / m2

 
Parkety III. třída
III. třída

Parketová podlaha s živou přírodní strukturou, s výraznými barvami, zdravými a černými suky. Běl v některých vlysech umocňuje krásu masivních parket.

Orientační cena 650 Kč / m2

 
IV. třída

Parketová podlaha, u které jsou povoleny veškeré ostatní vady. Výrazné rozdíly ve struktuře, barvě dřeva s velkými suky. Kůra povolena pokud nezasahuje do lícní strany parkety.

Cenově nejpříznivější třída.

Orientační cena 450 Kč / m2

 


Průmyslové mozaiky

Průmyslová mozaika - ilustrační obrázek

Průmyslová mozaika, tzv. kantovka, v minulosti doména průmyslových prostor, je dnes oblíbena i v moderních interiérech. Je vyráběna jako atypický nestandardní výrobek ze zbytkového materiálu. Jedná se o úzké lamely dřeva skládané rovnoměrně nastojato vedle sebe na sraz, bez pera a drážky. Lamely drží pohromadě lepicí páska, která se po montáži podlahy obrousí.

Obrovskou výhodou mozaikové podlahy je, že podlaha lze díky absenci pera a drážky zbrousit prakticky v celé své tloušťce. Podlaha tak má extrémně dlouhou životnost. Tento druh podlahy je vhodným kompromisem mezi laminátovou a masivní parketovou podlahou.

Průmyslové mozaiky jsou celoplošně lepeny v dlouhých pásech na rovný povrch. Po pokládce je nutné podlahu obrousit, zatmelit nedokonalosti a povrchově upravit. Při vhodné volbě materiálu a tloušťky je podlaha vhodná i pro podlahové vytápění.


Kazetové a mozaikové parkety

Mozaikové parkety - ilustrační obrázek

Kazetové mozaiky se vyrábějí v masivním nebo vícevrstvém sendvičovém provedení. Jednotlivé lamely jsou nalepeny v různých směrech na nosný dřevěný podklad nebo síťovinu, vytvářející větší dlaždice různých velikostí, tvarů a vzorů. Tato konstrukce je velice dekorativní a značně zrychluje pokládku. Mnoho firem nabízí kombinaci dřevin) a vzorů na přání zákazníka (tzv. intarzované mozaiky).  Výhodou kazetové mozaiky je dlouhá životnost. Varianta vyráběná sendvičovou technologií je vhodná i pro podlahové vytápění.

Pokládka kazetové mozaiky se provádí celoplošným lepením.  Kazety jsou dodávány s povrchovou úpravou nebo jsou po pokládce broušeny a povrchově upravovány. Při změnách teploty a vlhkosti kazety pracují, proto se na podlaze mohou objevit drobné nerovnosti a spáry.


Lamparkety

Lamparkety jsou obdélníkové dílce z masivního dřeva. V podstatě se jedná o tradiční masivní parketové vlysy spojované na tupý sraz. Díky této technologii mají obrovskou variabilitu při pokládce. Lze z nich vyskládat vzory, které kvůli peru a drážce z parket vyskládat nelze. Lamparkety jsou dodávány bez povrchové úpravy a díky své tloušťce mají téměř neomezenou životnost.

Lamparkety se celoplošně lepí a jsou vhodné i do míst, kde klasické parkety použít nelze.

 

Ukázky vzorů pokládky
 

Vzory pokládky parket

1. Rybinový vzor

2. Šachovnice

3. Diagonální řemen

4. Nepravidelný řemen

5. Rybinový vzor dvojitý

6. Průplet

7. Rybinový vzor čtyřnásobný

8. Na střih

9. Rybinový vzor trojitý

vzory pokládky

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)