{LNG: 'tit-reklama'}

Druhy koberců

Při výběru koberce je nutné zvážit, kde bude koberec umístěn a jakou funkci bude plnit.Základním kritériem je charakter místnosti. Chodba hotelu potřebuje jiný typ koberce než obývací pokoj na chalupě. Jako u většiny výrobků i u koberců kvalita většinou kopíruje cenu. Při rozhodování se setkáte s mnoha typy koberců, kromě ceny berte v úvahu i několik dalších kritérií.

 

Kvalita koberce podle techniky výroby

Tkané koberce

Nejkvalitnější koberce. Vznikají při ruční nebo strojové výrobě proplétáním osnovních a útkových nití různými tkalcovskými technikami. Některé typy jsou oboustranné.

Všívané koberce

Vznikají všíváním příze do nosné podkladové tkaniny na speciálních všívacích strojích. Stabilita těchto koberců je zajišťována podlepením různými typy podkladových vrstev, které odpovídají účelu použití, pro které byl koberec vyroben.

Vpichované koberce

Nejméně kvalitní koberce. Vlákna se strojově vpichují do slisovaného materiálu. Většinou jsou vyráběny z přízí z recyklovaných materiálů a při jejich výrobě jsou použita různá lepidla.


Konstrukce nášlapné plochy koberce

Při volbě koberce je zásadní zejména jeho konstrukce. Poměr výšky jednotlivých vláken k jejich množství na jeden metr čtvereční udává celkovou životnost koberce. Rozeznáváme primárně tyto druhy konstrukcí koberců:

Střižený vlas

Při výrobě se konce jednotlivých smyček sestříhávají. Koberec působí luxusnějším a komfortnějším dojmem. Je vhodný pro použití do běžných domácností.

Smyčka

Povrch těchto koberců je tvořen smyčkou. Vlákno je nestřižené, velice trvanlivé. Vhodný do frekventovaných prostor. 

Strukturovaná smyčka

Při výrobě tohoto typu koberců dochází k nestejnoměrnému stahování smyček, vzniká tak plastický vzhled povrchu. Tyto koberce jsou velmi trvanlivé a jsou určeny do namáhavějších prostor 

Střižený vlas - smyčka

Kombinací dvou typů konstrukce koberce vzniká velmi elegantní povrch s výbornými užitnými vlastnostmi.


Materiály používané pro výrobu koberců 

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou vhodné pro alergiky, protože jsou odolné proti roztočům. Tyto koberce jsou měkké na dotyk, mají atraktivní vzory, vlákno však není moc flexibilní a často v koberci zůstávají vytlačené stopy

PA - polyamid, nylon

Polyamid je nejpoužívanějším materiálem pro výrobu kobercového vlákna. Vlákna mají vynikající akustické vlastnosti a zaručují koberci mimořádnou pružnost a trvanlivost.  Tento typ materiálu také dobře odolává opotřebení, ztrátě vlasu a špíně.  Koberce jsou běžně užívány v domácnostech i komerčních prostorách.

PES – polyester

Polyesterové koberce jsou používány v domácnostech a méně namáhaných komerčních prostorách. Vyznačují se zejména stálobarevností, vysokým jasem a odolností vůči skvrnám rozpustných ve vodě. Polyesterová příze je často produkována z recyklovaných PET láhví, její kvalita je lepší než klasické polyesterové vlákno. 

PP – polypropylen (olefin)

Materiál oblíbený zejména pro svou příznivou cenu. K jeho vlastnostem patří vysoká odolnost proti zašpinění i odolnost vůči mechanickému opotřebení. Na druhou stranu vytváří malou statickou energii a velice rychle se opotřebuje. Pokud se polypropylenové vlákno zmačká, zůstane natrvalo poškozené.

PAC polyakryl

Koberce mají vlastnosti srovnatelné s koberci vyrobenými z polyamidu


Přírodní vlákna

Koberce vyrobené z přírodních materiálů jsou mnohem nákladnější, ale také luxusnější. Aby si zachovaly svou přirozenou krásu, je nutné jim věnovat zvýšenou pozornost. Existují desítky druhů koberců z přírodních vláken, proto zde zmíníme pouze zlomek:

Přírodní hedvábí

Šlechtic mezi materiály je přírodní hedvábí. Hedvábí dodává koberci nádherný lesk a vynikne na něm i ten nejdrobnější a nepropracovanější vzor

Bavlna

Bavlněné vláno je obecně odolnější a méně pružné. Tato její vlastnost v konečném důsledku umožní vázat velice pevné uzly

Vlna

Přírodní vlákno, málo odolné proti skvrnám a nečistotě. Koberec z vlny pohlcuje prach, značně tlumí hluk, zlepšuje akustiku v místnosti a výborně izoluje. Nevhodný pro alergiky. Čím vyšší je počet vláken na centimetr čtvereční, tím vyšší je odolnost a kvalita. Cenu koberce ovlivňuje několik faktorů: počet uzlíků na 1m2 (kvalitní jsou cca od 60 000 uzlíků na m2), kvalita vlny, druh osnovy a náročnost vzoru.


Druhy koberců z hlediska pokládky 

Celoplošné koberce

Slouží jako podlahová krytina. Lze na podlahu volně položit anebo nalepit. U celoplošných koberců se klade mnohem větší důraz na technické vlastnosti než u koberců kusových

Kusové koberce

Kusové koberce slouží zejména jako doplněk jiných druhů podlahových krytin (včetně celoplošných koberců), a ke zútulnění interiéru.

Kobercové dlaždice

Systém, který se vyznačuje vysokou odolností. Samozřejmě záleží na technických parametrech, přesto, dojde-li k poškození, nic závažného se neděje, poškozená část se vyjme a vymění za novou. Navíc lze čtverce různě barevné kombinovat (například šachovnicový vzor)


Druhy koberců podle charakteru místnosti

Bytové

Domácí využití

Zátěžové

Komerční využití (kanceláře, banky, chodby)


Barvy koberců

Při výběru koberce byste samozřejmě neměli zapomenout na barvu a vzor. Koberec by měl buď splynout s interiérem a podtrhovat jeho krásu, zvýraznit barevné doplňky interiéru nebo místnost opticky rozčlenit. Barva podlahy dokáže opticky pracovat s interiérem, ve kterém je položena. Světlá barva rozšiřuje malé prostory a dává vyniknout kráse nábytku, naopak sytá barva s výraznějšími vzory prostory opticky zmenšuje, ale zároveň zútulňuje. Majitelé zvířat by měli sladit barvu koberce s barvou jejich srsti.

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (1 reakcí)