{LNG: 'tit-reklama'}

Základní fakta o kobecích

Koberec vytváří nezaměnitelně útulnou atmosféru. Dříve než se definitivně rozhodnete pro tuto podlahovou krytinu, je důležité zvážit všechna pro a proti včetně náročnosti na údržbu. Následující článek vás provede všemi faktory, které je potřeba brát v úvahu.

  

Výhody koberců

Koberce jsou stále velice oblíbenou podlahovou krytinou, protože skvěle tepelně i hlukově izolují (udrží až 25% tepla v místnosti). Navíc jsou měkké a teplé na dotek čímž zpříjemňují pohyb v místnosti. Žádná jiná podlahová krytina nedokáže poskytnout takový komfort.

Obrovskou výhodou je i nepřeberné množství druhů, barev a vzorů. Hodí se prakticky do jakéhokoli stylu od starožitného po supermoderní, nadto oceníte i vynikající kombinovatelnost s jinými podlahovými krytinami.  Některé specializované firmy dokonce nabízejí možnost výroby koberce podle vlastního návrhu.

Z technického hlediska vynikají koberce zejména rychlou pokládkou a snadnou výměnou. Kromě toho nemusí splňovat náročnou normu rovinatosti jako plovoucí podlahy.

Výhodou jsou i ceny. Při koupi se můžete držet vaší momentální finanční situace, pořídit můžete od nejlevnějších zátěžových za 50 Kč/m2 až po luxusní kousky za desítky tisíc korun za m2

Výměna starého koberce za nový se doporučuje v průměru jednou za 10 let.


Nevýhody koberců

Dobře známou nevýhodou koberců je fakt, že jsou nevhodné pro alergiky, protože se v nich drží prach a roztoči. Koberce ze syntetických materiálů jsou proti roztočům odolnější než ty z přírodních materiálů.


Čištění, péče a údržba

Koberce se jednoduše čistí vysavačem. Jednou za čas je ale potřeba speciální údržby, která se provádí: 

Suchou cestou

Čištění práškem s absorpčními vlastnosti. Nasype se na koberec, kde na sebe naváže na mikročástečky, nechá se chvíli působit a pak se vysaje. Metoda vhodná pro všívané koberce a koberce tkané s nižší výškou vlasu.

Mokrou cestou

Čištění speciálními roztoky na čištění koberců. Roztok nanesete na celou plochu koberce, znečištěná místa setřete vlhkým hadrem. Necháte vyschnout. Naprosto nevhodné jsou saponáty pro domácnost nebo přípravky s obsahem čpavku. 

Strojovým čištěním

Koberec je propírán roztokem speciálního saponátu a horké vody.  Špína je následně odváděna pryč z koberce. K této údržbě jsou používány speciální stroje (existují i malé verze pro domácnosti). Koberce schnou rychleji než u ručního čištění. Vhodné pro hodně znečištěné koberce. 


Rady a Tipy

 • Než aplikujete jakýkoli čisticí prostředek na skvrnu, měli byste ho nejdříve vyzkoušet na odstřižku koberce, nebo na místě, které není na očích.
 • Špinavá místa se čistí od kraje ke středu skvrny
 • Skvrnu se snažte vyčistit ihned.  Čím později se do čištění pustíte, tím hůř se nečistoty budete zbavovat
 • Skvrny od polití se musí co nejdříve omýt čistou vodou a vysušit
 • Med, marmeládu a čokoládu odstraníte směsí vaječného žloutku a glycerinu
 • Víno a pivo odstraníte směsí vody a lihu
 • Krev vyčistíte studenou mýdlovou vodou
 • Vosk přežehlujte mírně horkou žehličkou přes piják dokud nezmizí
 • Žvýkačku nejdříve zmrazte speciálním sprejem, rozmělněte ji a vydrolte, zbytky vykartáčujte nebo vysajte
 • Vytažené vlákno odstřihněte, nevytahujte!
 • Na přírodní materiály nepoužívejte kartáče
 • Přírodní materiály nemají rády vlhkost a přímé sluneční světlo
 • Nový vlněný koberec několik měsíců nevysávejte. 

Renovace koberce při mechanickém poškození nebo neodstranitelných skvrnách

Vyražení průbojníkem

Průbojník se nasadí rovně nad poškozené místo a za pomocí kladiva se vyrazí otvor. Ze zbytků koberce, které máte schované z pokládky, vyrazíte pomocí průbojníku stejné kolečko, které vlepíte do volného místa.

Vyříznutí 

Pokud jsou poškozené plochy příliš velké je nutné poničenou část vyříznout a nahradit. Abyste měli vyřezávané části stejné velké, je dobré připravit si předmět, podle kterého jednotlivé části vyříznete. Novou část přilepte do otvoru lepidlem nebo oboustrannou lepicí páskou.

Přednosti a nedostatky koberců
Přednosti Nedostatky
Dobrá tepelná izolace Nevhodné pro alergiky
Dobrá zvuková izolace Náchylnější na opotřebení
Příjemné na chůzi a na dotyk Životnost
Rychlá a jednoduchá pokládka  
Nenáročné na podklad  
Snadná renovovatelnost  
Cena  

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)