{LNG: 'tit-reklama'}

Jak vybrat laminátovou podlahu

Laminátová podlaha, někdy ne zcela správně nazývaná plovoucí podlaha, u nás zůstává jedním z nejprodávanějších druhů podlahových krytin. Pokud chcete, aby vám podlaha sloužila co nejdéle, dodržujte při výběru výrobci stanovené zátěžové třídy. Levné měkké lamely v místnosti s vyšší zátěží dlouho nevydrží a jejich volba by se mohla ve výsledku značně prodražit. Jak tedy vybírat?

Při volbě laminátové podlahy je nezbytné přihlédnout k mnoha kritériím. Renomovaní prodejci laminátových podlah by vám měli poskytnout veškeré informace o jednotlivých parametrech podlah, certifikaci pro český trh a veškerou dokumentaci.  Údajem, který by vás měl primárně zajímat je klasifikace podlah podle tzv. tříd užití. Jedná se o hodnoty uváděné výrobci, které informují o odolnosti proti oděru, tvrdosti a zatížitelnosti určující možnosti použití v konkrétních místnostech.

Neméně zajímavým údajem každé podlahy je samozřejmě cena. Čím dražší podlaha, tím bývá kvalitnější. Na některé laminátové podlahy lze dokonce získat celoživotní záruku, ta ale může podražit podlahu až o 100%.


Třídy zátěže

Klasifikace laminátových podlah do tzv. Tříd zátěže je spolehlivé hodnocení, které dělí laminát do několika tříd podle stupně zátěže a typu podlahy pro komerční nebo bytové použití. Stupeň zátěže se značí piktogramem panáčka (1 – 3) a typy podlah se dělí na 2 (bytová) a 3 (komerční )

Třída zátěže 21

Zátěžová třída láminátové podlahy 21

Obytná oblast s malým, nebo občasným používáním (např. ložnice, pokoj pro hosty).

 


Třída zátěže 22

Zátěžová třída láminátové podlahy 22

Obytná oblast s trvalým běžným používáním (obývací pokoj, jídelna, vnitřní chodby).

 


Třída zátěže 23

Zátěžová třída láminátové podlahy 23

Obytná oblast s intenzivním používáním (schodiště, vstupní chodby, kuchyně). Určené pro krátké přecházení v botách, ne však na trvalé chození bez přezutí. Nohy nábytku je potřeba podložit filcovou podložkou. Kovová kolečka nahradit umělými.


Třída zátěže 31

Zátěžová třída láminátové podlahy 31

Oblast veřejných objektů s malým nebo občasným používáním (hotelové pokoje, konferenční místnosti, malé kancelářské prostory). Určené pro krátké přecházení v botách, ne však na trvalé chození bez přezutí. Nohy nábytku je potřeba podložit filcovou podložkou. Kovová kolečka nahradit umělými.


Třída zátěže 32

Zátěžová třída láminátové podlahy 32

Oblast veřejných objektů s trvalým normálním používáním (jesle, kanceláře, čekárny, hotelové haly, butiky). Jsou určeny na trvalé chození bez přezutí. Žádné poškození vlivem nohou nábytku nesmí být viditelné. Žádná změna vhledu nebo poškození vlivem nábytkových koleček nesmí být viditelná.


Třída zátěže 33

Zátěžová třída láminátové podlahy 33

Oblast veřejných objektů s intenzivním používáním (chodby, velkoplošné kanceláře, obchodní domy, víceúčelové haly, školní třídy). Žádné poškození vlivem nohou nábytku nesmí být viditelné. Žádná změna vhledu nebo poškození vlivem nábytkových koleček nesmí být viditelné.

 

Odolnost vůči oděru/obrusu

Dělení laminátových podlah podle stupně odolnosti proti oděru/obrusu. Jedná se o údaj, který příliš nevypovídá o vlastnostech celé podlahy. Mnohem spolehlivější jsou již výše zmíněné zátěžové třídy.

 

Značení Odolnost podlahy
AC1 Nízké zatížení. Vhodné pro místnosti s nízkou frekvencí provozu (záchod, ložnice)
 
AC2 Střední zatížení. Vhodné pro místnosti se střední zátěží (jídelna, obývací pokoj)
 
AC3 Silné zatížení. Vhodné do všech místností včetně místnosti s vysokou frekvencí provozu a pro komerční provozy s malou frekvencí provozu (malé kanceláře, hotelové pokoje)
 
AC4 Velmi silné zatížení. Vhodné do všech místností včetně místnosti s vysokou frekvencí provozu a pro komerční provozy s vyšším zatížením (kanceláře, kavárny, obchody). Podlaha je vhodná i pro větší domácí zvířata.
 
AC5 Extrémní zatížení. Vhodné do všech místností včetně komerčních místností s vysokou frekvencí provozu (úřady, recepce větších hotelů).
 

  

Rozdělení laminátových podlah podle způsobu výroby

DPL

Přímý laminát neboli melamin. Přímo vrstvená laminátová podlaha. Na nosné desce je nalisován potištěný dekorační papír, který je překryt ochrannou vrstvou. Typickými vlastnostmi těchto desek je velká tvarová stabilita a pružnost. Melaninová podlaha je určena spíše pro málo a středně zatěžované podlahy.

HPL

Vysokotlaký laminát. Nejdříve je silným tlakem slisováno s dekoračním papírem více transparentních ochranných vrstev, následně jsou tyto vrstvy nalisovány obvykle na jádro HDF desky. Taková podlaha snese vysoké zatížení a výborně odolává nárazům. Vysokotlaký laminát poznáte podle zřetelně tmavých proužků laminátu. U melaninové podlahy takto silná vrstva schází.

CLM

Speciální postup kontinuální přímé laminace s více ochrannými vrstvami, který zajišťuje tvarovou stabilitu a pružnost melaminových podlah a pevnost a odolnost vysokotlakého laminátu


Rozdělení laminátových podlah podle typu pokládky
 

Laminátové podlahy jsou pokládány „plovoucím“ způsobem. Jedná se o pokládku bez pevného kontaktu se stěnou nebo původní podlahou. Podklad musí být dokonale pevný, suchý, rovný a čistý. Lamely je možné instalovat na stávající podlahovou krytinu, například na koberce s krátkým vlasem nebo měkké PVC. Při pokládce na dřevěný podklad, keramické dlaždice, teraco nebo betonovou vrstvu se stěrkovou úpravou je potřeba podložit lamely Mirelonem nebo izolačním korkem.  Z hlediska systému pokládky můžeme laminátovou podlahu rozdělit na dva druhy:


Systém pero-drážka

Typ podlahy, které se lepí ve spojích (lepené podlahy). Díky lepení je podlaha částečně chráněna proti vlhkosti. Nevýhodou tohoto systému je nemožnost výměny poškozené lamely.


Systém mechanických zámků

Typ podlahy, která se bez lepení pouze skládá do sebe. Výhodou tohoto systému je, kromě rychlé pokládky, možnost výměny lamely a případné složení podlahy při stěhování. Spoje mechanických zámků jsou chráněny proti vlhkosti impregnací voskem ve výrobě. Tento systém je dražší než lepené podlahy.

 

Skladba laminátové podlahy

Princip výroby laminátových podlah je jednak laminování ve smyslu napouštění, jednak laminování ve smyslu skládání vrstev na sebe.

1. Transparentní vrchní vrstva

Ochranná vrstva (overaly), která zajišťuje povrchovou odolnost jednotlivých dílců. Vyrábí se v hladkém provedení, nebo s jemně hrubým (rustikálním) povrchem. Povrchová úprava může být dále provedena jako matná, lesklá, nebo vysoce lesklá. U této vrstvy je důležitá kvalita a odolnost, protože čím je vrstva kvalitnější, tím je kvalitnější povrch podlahy a podlaha tak déle vydrží.

2. Dekorační papír

Vrstva, která vytváří vzhled podlahy. Jedná se o fototapety s různými dekory od klasických dřevěných podlah přes vzory dlažby až k dekorům přírodního kamene (mramor, žula apod.)

3. Nosná deska

Zhutněná dřevovláknitá deska. Tato vrstva obsahuje vyfrézované pero a drážku. Výhodné je, pokud je impregnována proti vlhkosti. Dle míry zhutnění se rozlišuje na:

  • MDF - vláknitá deska se střední hustotou
  • HDF - vláknitá deska s vysokou hustotou
  • DTD - podlahy s touto nosnou deskou jsou naprosto nevhodně do bytu, neboť nosná deska je velice měkká, zámek po krátké době přestává fungovat a podlaha se doslova rozpadne.  Jedná se zejména o levné podlahy prodávané v hypermarketech

4.    Protitahová vrstva

Vrstva zaručující rozměrovou stabilitu podlahy. Vyrovnává objemové změny jednotlivých vrstev laminátové podlahy při změnách vlhkosti a teploty. 

Levné podlahy tuto vrstvu vůbec neobsahují. 


5.    Integrovaná tlumící podložka

Vrstva poskytující izolaci proti kročejovému hluku. Tato podložka není standardní součástí všech laminátových podlah, proto je nahrazována jiným druhem izolace (např. Mirelonem) 

 

Rady a tipy

  • Při výběru podlahy si ověřte, zda jsou spoje voskované nebo zda jsou hrany impregnované proti vlhkosti.
  • Pokud se rozhodnete nechat si podlahu položit specializovanou pokladačskou firmou, uzavřete s touto firmou smlouvu o dílo ještě před začátkem prací. Vyhnete se tak nejastnostem, dohadům a "náhlým" vícepracem. Zaměřte se zejména na podkladní vstvu, která musí být před pokládkou kvalitní a vyrovnaná!
  • Při přejímce podlahy si zkontrolujte bezespáravost a výškové rozdíly mezi jednotlivými lamelami (výrobci udávají toleranci v mm)
Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (3 reakcí)