{LNG: 'tit-reklama'}

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou oblíbené zejména díky svému vzhledu, vysoké odolnosti a příznivé ceně. Jedná se o spojení dekorativních prvků přírodních materiálů se spolehlivostí průmyslových výrobků. Některé laminátové podlahy jsou tvořeny až z 87 % dřeva - odpadního papíru, zbytek ze syntetických pryskyřic, což zaručuje ekologickou nezávadnost toho typu podlahy. Jejich vzhled tvoří tapeta, která je chráněna odolnou vrstvou laminátu. Nejoblíbenější je dekor dřeva mnohdy napodobující nedokonalosti přírodních materiálů.

Výhody laminátových podlah

Výhody laminátové podlahy tkví zejména v jejích fyzikálních vlastnostech. Díky své konstrukci se hodí do namáhaných prostor, protože je velice tvrdá a její povrch je odolný proti odření a poškrábaní. Neponičí ji tlak těžkého nábytku, kolečkové židle, kovového podpatku, nedopalku z cigarety ani chemikálie běžně používané v domácnostech. Jednotlivé dílce podlahy, nesesychají, netrhají se a podlaha tak zůstává po celou dobu životnosti pěkná. Malá konstrukční výška a schopnost vést teplo z ní dělá ideální materiál pro podlahové vytápění.

Mezi další nesporné výhody můžeme zařadit i velice rychlou a jednoduchou pokládku plovoucím způsobem. Žádné lepení podkladu, broušení kytování nebo lakování. Jednotlivé dílce se k sobě jednoduše slepí nebo zacvaknou, a pokud máte pokoj o velikosti 4x5 metrů s rovnou podlahou, může být laminátová podlaha položena během čtyř hodin. Navíc, podlahu se systémem zámkových spojů, můžete při stěhování rozložit a odvézt s sebou.

Cenově jsou laminátové podlahy mnohem dostupnější než podlahy dřevěné. Životnost se pohybuje od 10 do 30 let v závislosti na kvalitě.


Nevýhody laminátových podlah

Nevýhodou laminátových podlah jsou zejména špatné zvukově izolační vlastnosti. Kvalitnější podlahy mohou být doplněny pryžovou podložkou, která brání šíření hluku při chůzi. Levnější podlahy je nutné podložit tzv. kročejovou izolací (např. Mirelonem).

Handicapem laminátových podlah vůči dřevěným je také nemožnost renovace. Poškozenou podlahu totiž nelze přebrousit, ale je nutné ji až k poškozenému místu rozebrat a dílec vyměnit. Navíc, u lepených systémů se poškozený dílec prakticky vyměnit nedá.  U systémů zámkových spojů se mohou při výměně jednotlivé lamely poškodit.

Další nevýhodou oproti dřevěným podlahám je fakt, že jsou chladnější a méně příjemné na dotyk. Vzhledem k tomu, že se pod tapetou nachází hlavně dřevěné materiály, jsou laminátové podlahy velice citlivé na vlhkost. Ve vlhkém prostředí mohou nabobtnat a ztratit tak estetickou a užitnou funkci. Proto se nedoporučují pokládat do místností jako je koupelna nebo WC


Odolnost a údržba laminátových podlah

Laminátovou podlahu stačí zamést na sucho nebo vysát vysavačem. Pokud budete chtít vytřít je doporučováno nastříkat na podlahu speciální čistící přípravek a následně jej setřít mopem. Samozřejmě je možné podlahu vytřít slabým roztokem vody s čistícím přípravkem. V tomto případě je nutné, aby byl hadr (ne mop) dobře vyždímaný. Voda totiž zatéká do spár a může podlahu vyboulit. Při silnějším znečištění je možné čistit podlahu acetonem. 

Renovace laminátových podlah_ilustrační

Několik týdnů po položení ošetřete podlahu leštidlem (polishem) na laminátové podlahy. Naimpregnujete tím spoje mezi lamelami. Nikdy nepoužívejte vosk nebo leštidlo určené pro dřevěné parkety! Optimální teplota v místnosti pro laminátové podlahy se pohybuje mezi 20 – 30 °C společně s relativní vlhkostí mezi 40 – 65 %.

Stejně jako u dřevěných podlah je nutné zamezit vniknutí drobných kamínků a zrnek písků do objektu. Proto je doporučována instalace čistících rohoží před vchodem a čistících zón ve vstupních částech objektu. Předchází se tím mechanickému poškození podlahy. Zrníčko písku pod tvrdým podpatkem dokáže způsobit nepěknou rýhu v podlaze. Nohy nábytku opatřete podložkami. Pod kolečkovou židli použijte speciální vinylovou podložku případně koberec.


Renovace laminátových podlah

Drobná mechanická poškození se dají vyspravit speciální fixační pastou barevně sladěnou se vzorem podlahy. Větší poškození je nutné vyřešit výměnou celé lamely demontáží až k poškozenému místu. K opakovanému rozebírání podlahy ať z důvodů rekonstrukce nebo stěhování jsou nejvhodnější hliníkové zámky. Na trhu ale existují speciální systémy, které dokážou obtížnému rozebírání předejít. Jedná se o systém In-out Uniclic, který je vyroben tak, že pomocí speciálních přísavek lze bez rozebírání podlahy vyjmout poškozenou lamelu a na její místo zacvaknout novou. 

 

Souhrn výhod a nevýhod laminátových podlah
Výhody Nevýhody
Vysoká odolnost Zvukově izolační vlastnosti
Vhodné pro podlahové vytápění Nemožnost renovace
Rychlá a snadná pokládka Chladnější povrch
Životnost Méně příjemné na dotyk
Cena  

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (2 reakcí)