{LNG: 'tit-reklama'}

Jaký typ vinylové podlahy vybrat – plovoucí, lepenou nebo volně pokladatelnou?

Při zařizování nového bydlení, případně při rekonstrukci toho stávajícího, je jednou z nejdůležitějších otázek výběr vhodné podlahové krytiny. Pro většinu lidí je důležitý zejména poměr mezi kvalitou a cenou a v tomto směru obvykle patří mezi vítěze vinylové podlahy. Ty mají celou řadu výhod, mezi něž patří snadná údržba, relativně jednoduchá pokládka (podle konkrétního typu podlahy), dobrá odolnost, protiskluznost, vynikající teplotní propustnost, měkkost, pružnost a další vlastnosti, díky nimž si tento druh podlah získal oblibu u majitelů bytů i domů.

Vinylové podlahy rozdělujeme do několika typů podle různých kritérií– např. podle počtu vrstev na homogenní a heterogenní, nebo na měkčené a tvrzené.

Dále se ale tyto podlahové krytiny rozlišují také podle způsobu jejich pokládky – rozlišujeme je na plovoucí, celoplošně lepené, samolepící a volně pokladatelné. Jak moc je instalace jednotlivých druhů vinylových podlah náročná a na co se při výběru nejvíce zaměřit?

Plovoucí vinylové podlahy

Pokládka plovoucích podlah z vinylu není tak náročná jako u lepených podlah, jednotlivé dílce jsou totiž opatřeny spoji se speciálním zaklikávacím systémem. K jejich montáži tak nejsou potřeba žádné speciální pomůcky, jako je nářadí nebo lepidlo – stačí jen obyčejný lámací nožík, kterým se zkrátí lamely.

Pokládka podlahy se provede jednoduchým zaklapnutí dílců do sebe a velkým plusem je to, že v případě potřeby ji lze celkem snadno rozebrat a použít na jiném místě.

U plovoucí vinylové podlahy hraje důležitou roli také možnost vložit pod podlahu různé podložky – díky nim lze například dosáhnout snížení hluku, ochránit podlahu před vlhkostí nebo odstranit problém s nerovným povrchem.

Podložku ale nelze použít jakoukoli, je třeba vybírat pouze z těch, které výrobce podlahy doporučuje. Některé podlahy jsou těmito podložkami doplněny již z výroby.

Celoplošně lepené vinylové podlahy

Jedná se především o vinylové dílce s tloušťkou cca 2 až 3 mm, které mají perfektní tepelnou vodivost a jejich instalace se provádí celoplošným přilepením pomocí speciálního lepidla. Pokládka tohoto typu vinylové podlahy je ale velmi náročná a pokud s ní nemáte zkušenosti, rozhodně byste ji měli nechat na profesionálech – celý proces zahrnuje mimo jiné vyrovnání a vysušení podkladu, použití speciálních nástrojů atd.

V případě neodborné pokládky svépomocí se vám snadno může stát, že si dílce poškodíte a nebudete na ně moci uplatnit záruku. V tomto případě se tedy určitě vyplatí obrátit se na zkušenou podlahářskou firmu, která vám profesionální pokládku zajistí.

Samolepící vinylové podlahy

Trochu jednodušší je pak pokládka samolepících vinylových dílců, na nichž už je lepidlo naneseno z výroby – stačí pouze odlepit krycí papír a přiložit na podlahu (podobně jako když se lepí samolepky). Tuto pokládku už mohou zvládnout i šikovnější kutilové, pokud si s ní ale nebudete vědět rady, klidně se obraťte na profesionály – při pokládce je totiž hodně důležité připravit povrch. Ten musí být naprosto hladký, rovný a očištěný, teprve pak je možné se pustit do lepení. Výhodou těchto podlahových krytin je především nízká cena, hodí se ale spíše do prostorů s menší zátěží.

Volně položitelné vinylové dílce

U tohoto typu podlahy se pokládka realizuje položením na volno bez jakéhokoli lepení. Rubová strana každého dílce je konstruována tak, že zamezuje jakémukoli pohybu dílce po podkladu. Výhodou je, že tyto dílce lze umístit i v místnostech se zvýšenou vlhkostí (např. koupelny nebo kuchyně) a lze je umístit i na stávající podklad.

Pokládka vinylové podlahy – svépomocí nebo od profesionálů?

Při nákupu nové podlahové krytiny byste měli důkladně zvážit, zda zvládnete pokládku vlastními silami, nebo raději využijete služeb zkušených podlahářů, kteří vám zajistí perfektní instalaci bez jakýchkoli komplikací.

Pokud nemáte s touto prací zkušenosti, raději nechte pokládku na profesionálech. Ideální pak je, když vyřešíte nákup i pokládku u jediné firmy. Jednou z těch spolehlivých a prověřených je společnost Barkotex (Praha, Brno, Hradec Králové), která je specialistou na podlahové krytiny a má za sebou více než 25 let činnosti. Více informací najdete na jejích webových stránkách na adrese www.barkotex.cz. V případě, že preferujete především nízkou cenu, určitě se podívejte také na stránky outletu této firmy, kde jsou v nabídce vinylové podlahy v akci – stránky najdete pod odkazem www.barkotexoutlet.cz, prodejnu můžete také navštívit osobně v Hradci Králové.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)