{LNG: 'tit-reklama'}

O přírodním linoleu

Dlouhou dobu bylo přírodní linoleum vyhledávanou podlahovou krytinou se širokým uplatněním. Bylo levné, a když se jeho povrch odřel, přetřelo se barvou a fungovalo dál. Poté ale přišla vlna PVC podlah a přírodní linoleum upadlo v zapomnění. Ještě dnes je tato podlahová krytina neprávem zaměňovaná s PVC, přitom je mezi těmito materiály propastný rozdíl.


Linoleum je vyrobeno z přírodních materiálů jako je lněný olej, přírodní pryskyřice, dřevité a korkové moučky, pigmenty, vápenec a juta, zatímco PVC je umělohmotný materiál. Přírodní linoleum je vyráběno v mnoha odstínech a barvách. Mezi nejznámější barevné druhy linolea patří Marmoleum, Artoleum, Marmorette a Linosom. Tyto druhy se liší barevnými kombinacemi.


Přednosti přírodního linolea

Výhody přírodního linolea výrazně převyšují jeho nevýhody. První z mnoha výhod je velmi odolná přírodní podlahovina. Jelikož je linoleum probarveno v celé své tloušťce, je odolné proti vrypům, oděru a rychlému prošlapání. Vedle toho díky své pružnosti tlumí kročejový hluk. Povrch linolea je teplý, příjemný na dotek a odolává vysokému bodovému zatížení například od nohou nábytku nebo jehlových podpatků. Proto se pokládka hodí nejen do domů a bytů, ale také do komerčních a veřejných prostor. Běžně udávaná životnost linolea se pohybuje mezi 20 - 30 lety, avšak pokud je správně používáno, může vám vydržet i 50 let. Na konci životnosti linoleové podlahy nemusíte mít výčitky, když jej vyhodíte s běžným odpadem na skládku. Díky přírodnímu materiálu, ze kterého je vyrobeno, nepůsobí negativně na životní prostředí.

Pro osoby s dýchacími potížemi je linoleum správnou volbou. Povrch linolea se snadno udržuje a je nenáročné z něj odstranit prach, navíc se na povrchu přestávají množit určité druhy bakterií a mikroorganismů. Nadto má linoleum i antistatické vlastnosti, které brání vytváření statického náboje.

Linoleum je výborné i z hlediska bezpečnosti, protože se samo nevznítí a v případě požáru nepřispívá k šíření ohně.  Povrch schopný odolat hořící cigaretě, protože se netaví a pokud nedopalek cigarety zanechá nějakou stopu, lze odstranit opatrným seškrábáním. 

Zvolíte-li plovoucí systém pokládky, můžete barvy a vzory podle svého vkusu libovolně kombinovat, čímž oživíte celý interiér.

V neposlední řadě je třeba zmínit se o přijatelné ceně, která se pohybuje mezi 800 - 1200 Kč/m2


Nedostatky přírodního linolea

Nevýhodou linoleových podlah je citlivost na UV záření. Lněný olej se v materiálu vlivem světla pohybuje a místa překrytá kobercem nebo nábytkem zůstávají tmavší. Oproti dřevěným podlahám je přírodní linoleum po odkrytí schopné během dvou týdnů barevné rozdíly vyrovnat.

Přírodní linoleum pokládané v pásech je náročnější na pokládku.


Údržba a renovace linoleové podlahy 

Pro udržení krásné a odolné podlahy je vhodné při koupi linolea požádat výrobce podlahoviny o návod jak se o podlahu starat.

Po pokládce linolea je nutné podlahu pořádně vyčistit přípravkem, který neodstraní ochrannou vrstvu od výrobce a připraví podlahu na ošetření polymerovou dispersí. Následně je nutné povrch linolea „dovoskovat“ jednou až dvěma tenkými vrstvami ošetřovací emulze.

První ošetření linolea je třeba provést produkty, které jsou na linoleum vhodné, použitím speciálního nanášecího mopu. V závislosti na ošetřujícím produktu můžete zvolit optické vlastnosti povrchu linolea, který může být jak vysoce lesklý tak hedvábně matný. Pokud ošetřujete podlahu více vrstvami, je nutné vždy nutné nechat předchozí vrstvu pořádně zaschnout. Optimální je nanést všechny vrstvy v návaznosti v jednom dni.

V zatěžovaných prostorách je nutné pravidelně obnovovat ochrannou vrstvu. Zaleštěním a ošetření speciálním sprejem podstatně prodlužujete dobu, za kterou je nutno provést základní čištění a odstranění starých ochranných vrstev a vzniklých nečistot.

Úklid linolea je vhodně provádět suchou cestou pomocí speciálních mopů s utěrkami z mikrovláken. Důvodů je několik, jednak je suché čištění doporučováno výrobci, jednak zabraňuje množení mikroorganismů. Navíc je tento způsob méně pracný a levnější. Samozřejmě je možné podlahu uklízet pomocí vysavače nastaveného na štětinky a dobře vyždímaného mopu v čisté vodě.  

 U linoleové podlahy je nutné pravidelně odstraňovat skvrny, rýhy a jiné nečistoty. Může se totiž stát, že agresivní látka naruší ochrannou vrstvu v okolí skvrny a neodstranitelně v podlaze ulpí.  Pokud se na podlaze objeví hlubší rýha, je možné jí opravit směsí z pasty z včelího vosku a jemně rozemletého korku. 

Pozor: pravidelné vytírání pouze vodou, může vést k zašednutí povrchu, proto je nutné občas setřít linoleum za pomocí speciálních přípravků, které chrání povrch linolea před obrusem a znečištěním. Univerzální saponáty jsou většinou agresivní a naleptávají strukturu krytiny, takže nečistota proniká do pórů a hůř se vymývá. Na přírodní linoleum nesmí být použit saponát!

  

Souhrn výhod a nevýhod linolea
Výhody Nevýhody
Tepelný izolant Náročnější údržba
Dobrá odolnost a trvanlivost Náročnější pokládka
Antistatické Citlivé na UV-záření
Antibakteriální  
Příjemné na dotyk  
Přírodní materiál  
Možnost individuálního designu  
Snadno opravitelné  
Ohnivzdorné  
Ekologické, biologicky rozložitelné  
Cena  

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)