{LNG: 'tit-reklama'}

Technické vlastnosti přírodního linolea

Linoleum je podlahová krytina prověřená časem. Poté co, bylo na několik desetiletí nahrazeno syntetickými podlahovými krytinami, se díky svým technickým vlastnostem, vrací zpátky k životu. Slovo „linoleum je odvozeno od slova „linum“ (len) a „oleum“ (olej).

 Linoleum se vyrábí v jedno, respektive dvouvrstvých pásech o tloušťkách 2; 2,5; 3; 4 a 4,5 mm. Nášlapná vrstva je pod tlakem lisována na jutovou textilii, která zvyšuje pevnost krytiny.  Instalace linolea v pásech je poměrně náročná. Na správné a přesné pokládce závisí celkový vzhled podlahy.  Před samotným položením by se mělo lino alespoň jeden den v místnosti aklimatizovat. Podklad musí být dobře připravený: tj. vyrovnaný, vyzrálý, s vlhkostí 2 – 3%, pevný a čistý bez pohyblivých částeček. Pokud by nebyly tyto podmínky splněny, mohla by se podlaha vyboulit nebo prasknout

Jako přírodní materiál, má lino tendenci pracovat, tj. smršťovat a roztahovat se. Proto musí být pořádně přilepeno a válečkováno ihned po nalepení. Pokládka je relativně časově náročná.  V místnostech by měla být udržována teplota minimálně 20°C s relativní vlhkostí vzduchu mezi 55 – 75 %. První den se tmelí vyzrálý podklad, další den se lepí linoleum a třetí den se svařuje pomocí tavného lepidla, které se spojí s linoleem i s podkladem. Tímto postupem vznikne podlaha beze spár. Dobré firmy ještě provádí prvotní ošetření krytiny ihned po pokládce.

Hlavní  složky pro výrobu Linolea

Dřevitá moučka, která je zde hlavní hmotou a tedy základem nosných vlastností; parciální náhradu respektive doplněk pro některé typy linolea tvoří korková nebo pískovcová moučka,

Lněný olej, který je významnou surovinou, vytvářející v dosti velké míře podmínky pro tvorbu elasticko-plastických vlastností linolea,

Přírodní pryskyřice, obecně známá jako "kalafuna", jež se získává ze stromů jehličnanů; má funkci, která zajišťuje ve značné míře adhezní a kohezní vnitřní vlastnosti linolea a korkového linolea a zabezpečuje svařitelnost spojů.

Systém plovoucí podlahy

Relativní novinkou v oblasti linoleí jsou 3-vrstvé  desky, které spojují přednosti přírodního linolea s rychlou pokládkou. Vyrábí ve čtvercích nebo obdélnících na desce HDF. Pokládka plovoucí linoleové podlahy je velmi jednoduchá. V podstatě je založena na stejném principu jako u jiných typů podlah. Desky se pokládají jako plovoucí systém se zámkovými spoji. Tento systém poskytuje obrovskou barevnou variabilitu. Jednotlivé dílce se skládají z:

1. nášlapné vrstvy - přírodní linoleum
2. Střední vrstvy - HDF dřevovláknitá deska
3. Spodní vrstvy -  korek tlumící kročejový hluk

Barvy a design

Při rozhodování o barevnosti linolea si raději nechte rozvinout roli a prohlédněte si linoleum z odstupu. Na větší ploše většinou vypadá vzor jinak než na malých vzorcích.  Linoleová podlaha nabízí velkou škálu barev od přírodních barev, přes jemné pastelové tóny až po moderní dekory.  Například Marmoleum se vyznačuje mramorovým vzorem, artoleum zase různými barevnými ornamenty v ploše.

Vysekáváním nebo například vyřezáváním vodním paprskem se dají do linolea vytvářet různé složité obrazce, např. firemní loga. Náročnější kupující si mohou nechat vytvořit na podlaze umělecké dílo za pomocí linorytu. Jako dekorativní prvek mohou sloužit i kontrastní svařovací šňůry.  Linoleum tvořené z podlahových dílců je možné různě kombinovat a vytvářet díky tomu různé ornamenty. Na závěr nezapomeňte, že ve velkých prostorách je možné použít extravagantní vzory, do menších místností se naopak hodí jednodušší jednobarevná podlaha.

Corklinoleum je speciální výrobek, kde je namísto dřevité moučky přidáno velké množství korkové moučky, čímž se docílí speciální charakteristiky korkového linolea: hřejivé na dotyk, zvukově-izolační schopnost, elasticita, tlumení rázů a protiskluzový povrch. Všechny tyto vlastnosti činí korkové linoleum vynikající variantou v místnostech, které vyžadují tepelný komfort, kročejovou neprůzvučnost a tlumení nárazů.

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)