{LNG: 'tit-reklama'}

Bezbariérového přizpůsobení hygienického zařízení

Místem, kterému bychom měli věnovat při zařizování bezbariérového bydlení maximální pozornost, je hygienické zařízení bytu. Ze správně navrženého hygienického zázemí vyplývá míra soběstačnosti člověka s postižením.


Jelikož je velmi náročné toto zařízení opravdu vhodně uspořádat a při uplatňování finančního příspěvku musí hygienické zařízení přesně splňovat dané normy, je na místě obrátit se na odborníky.

Jak si představit hygienické zařízení bytu?

Pokud nám to prostor bytu dovolí, vždy slučujeme koupelnu a WC do jedné místnosti. V koupelně počítáme nejen s umístěním vany (sprchy), umyvadla, WC mísy, ale i pračky, sušičky, koše na prádlo, skříněk na hygienické potřeby. Opomíjeným prvkem je bidet. Z hlediska nedostatku místa a zvýšených hygienických potřeb je možné bidet nahradit tak, že v dosahu WC mísy umístíme sprchovou baterii. U větších bytů je vhodné navrhnout jedno WC navíc, které by mělo vozíčkáři umožnit vjezd a přístup k WC míse. Měli bychom také počítat s manipulačním prostorem pro pomocníka, který bude případně pomáhat s přesuny z vozíku na WC mísu a zpět (přesuny jsou opět individuální). Také z důvodu úklidu by tato místnost měla být dobře přístupná. Nemělo by zde chybět umyvadlo a držák na toaletní papír. Dveře na WC a do koupelny musí být široké 80 cm a otvíravé ven.

 

 

 

 

 

Uspořádání jednotlivých prvků

Hygienické zázemí pro vozíčkáře, jako i ostatní místnosti, je třeba vzhledem k potřebě dostatečného prostoru půdorysně zvětšit minimálně o 1/3, než jsme zvyklí.
V menší koupelně je vhodné místo vany umístit sprchu se sklopným sedátkem nebo sprchovací židlí (výška umístění sedátka a madel je individuální a odvíjí se od vzrůstu a dosahových možností vozíčkáře). Velmi důležité je dobře vyřešit spád vody do odtokového kanálku ve sprše. Při nedostatečném spádu hrozí vytopení místnosti, při nesprávném položení trubek v podlaze (malém sklonu) - ulpívání a vracení se vody zpět, což může způsobovat zápach v koupelně.
Neustále musíme mít na mysli dosahové vzdálenosti postiženého. Skříňky nemohou být tak vysoké, jak jsme zvyklí, mezi jednotlivými prvky musí být dostatek manipulačního prostoru, alespoň 80 cm k projetí. Prostor za dveřmi při vjezdu do koupelny by měl být volný v délce 85 cm.
Po zařízení koupelny s WC musí uprostřed místnosti zůstat volný manipulační prostor s kruhem o průměru 150 cm.

 

 

 

 

 

Zdroj návrhů: Ing.arch.D. Filipiová, katalog firmy Villeroy & Boch.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (2 reakcí)