{LNG: 'tit-reklama'}

Co vše potřebujete vědět o žumpě

Co vás čeká, když si pořídíte jímku? Sepsali jsme pro vás vše, co musíte znát, abyste nedostali tučnou pokutu. Pojďte se s námi seznámit se světem odpadních vod.

Co to žumpa vlastně je?

Jedná se o bezodtokovou jímku, která shromažďuje odpadní vodu. Využívá se u objektů, které nejsou napojené na kanalizaci. Nejčastěji u chat a chalup, ale poslouží vám také u rodinného domu. Podmínkou je, že žumpa musí být vodotěsná. Co to znamená? Nelze ji prorazit a nesmí mít ani přepad. Vodní díla upravuje §8 zákona 254/2001, týká se například septiků. Pro jejich umístění potřebujete získat povolení od vodoprávního úřadu. Žumpa mezi vodovodní díla nepatří a díky tomu dostanete potřebné povolení už v rámci kolaudace domu.

Kam s odpadními vodami

Když si pořídíte jímku, vodní zákon se vás přece jen dotkne. Kdy? Až budete žumpu vyvážet. Při likvidaci žumpy totiž nesmíte ohrozit jakost povrchových ani podzemních vod. Rozhodně odpadní vody ze žumpy nevypouštějte na pole, do potoka a podobně. Tímto činem byste se dopustili protiprávního jednání. A to by vás mohlo vyjít draho. Jak často budete muset žumpu vyvážet, samozřejmě závisí na její velikosti a na tom, kolik vaše domácnost vyprodukuje odpadních vod. Počítejte s tím, že za služby fekálního vozu zaplatíte minimálně 1 000 Kč, ale záleží na podmínkách konkrétní firmy. Některé si účtují také příplatek za dojezd.

Pozor na pokuty

Až si necháte jímku vyvézt, schovejte doklad o zaplacení. Vodovodní úřad a Česká inspekce vodovodního prostředí vás mohou požádat o jeho předložení. Mají na to právo. Pokud tak neučiníte, připravte se na pěknou pokutu. Může se vyšplhat až do výše 50 000 Kč. Jestli nad tím mávnete rukou a tento přestupek zopakujete, mohou si od vás uvedené orgány vyžádat mnohonásobně více.

Vyberte si specializovaný obchod a zeptejte se, která žumpa by konkrétně ve vašem případě byla nejlepší. Obrátit se můžete například na Našejímky.cz, kde pracují profesionálové, kteří vám dobře poradí.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)