{LNG: 'tit-reklama'}

Jak obložit koupelnu?

Rekonstrukce koupelny nebo budování nové je vždy spojené s procesem obložení.

Tento proces je velmi důležitý nejen kvůli funkční stránce, ale také kvůli estetice. Špatně položené obklady a dlažby mohu zničit celkové výsledek koupelny. Proto jsme pro vás sepsali, jak na to, aby byl výsledek dokonalý.

Co budete potřebovat?

Na obložení koupelny si budete muset připravit celou řadu pomůcek a nástrojů, které vám práci velmi ulehčí a jsou k nepostradatelné. Důležitá je důkladná příprava, díky té se nestane, že se budete muset zdržovat a práci přerušit uprostřed pracovního procesu. Se speciálními pomocníky vám půjde práce sama.

Co je při obkládání nezbytné?

 • Obklady do koupelny
 • Lepidlo
 • Spárovací hmota (křížky pomohou s přesností)
 • Stěrku a hladítko na spárování
 • Penetrační nátěr
 • Řezačku (na obklady)
 • Vodováhu
 • Zednickou lžíci
 • Tužku, křídu
 • Ozubenou stěrku
 • Nádobu na lepidlo (nástroj na míchání)

Základem je dokonalý podklad

První krok, který musíte udělat je kvalitní připravit podklad. To velmi často bývá nejnáročnější úkol, jelikož bývá podklad nerovnoměrný a špinavý. Dokonale připravený podklad musí být zbavený nerovností a musí být odstraněné pavučiny, prach a nečistoty včetně drolících se částí.

Odborníci doporučují na takto připravený podklad nanést penetraci. Díky tomu bude podklad rovnoměrně sát, což je pro další krok důležité. Jinak by se lepidlo na určitých částech vsakovalo nerovnoměrně.

Dvakrát měř, jednou řež

Největším pomocníkem v tomto kroku je vodováha a olovnice. Díky tomu budete mít jistotu, že váš výsledek bude rovný. Nebojte si dělat značky blízko u sebe a na více místech. Čím lépe a podrobněji si vše zakreslíte, tím lépe se pak budete během samotného obkládání orientovat a práce vám půjde rychle od ruky.

Důležité je také vědět, že se vždy obkládá od z prostředku stěny, nikoliv z rohu do rohu. Dobré je si udělat vodící čáru, zhruba v úrovní očí a od té udělat jednu řadu nahoru a jednu řadu dolů. Vyplatí se také si přesně spočítat kolik obkladače se vejde do jedné řady, předejdete tak častému řezání a ušetří se jednotlivé obklady.

Lepidlo přichází na scénu

U lepidla je nejdůležitější držet se přesného návodu, pak nejde nic zkazit. Myslete při dávkování na to, že lepidlo poměrně rychle tvrdne a tak je lepší rozdělat menší množství víckrát.

Lepidlo se na podklad nanáší zubovou stěrkou, ideální je velikost zubu č. 6 nebo č. 8, a to v závislosti na velikosti obkladu a rovině podkladu. Lepidlo se nejprve nanese hladkou stranou a potom se natáhne stranou zubovou.

Samotné obložení

Závěrečným krokem je obkládání stěny. Obkládá se vždy od nakreslené rysky směrem nahoru a pak směrem dolu. Vždy si kontrolujte svislé roviny. Doporučuje se položit poslední řadu obkladů stěny, až po položení dlažby. Rada na závěr – každou dlaždici vždy po přilepení poklepejte gumovou paličkou, lépe přilne.

Za poskytnuté informace do článku děkujeme firmě Koupelny Pícha – koupelny Písek.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)