{LNG: 'tit-reklama'}

Jak postavit pergolu

Pergola je velmi moderním prvkem zahradní architektury, která vaši zahradu zkrášlí a zároveň vás ochrání před žhavými slunečními paprsky nebo zvědavými pohledy sousedů. Díky pergole nebo zahradnímu domku získáte také skvělé místo pro volný čas i relaxaci.

 

Pokud jste se rozhodli pro pořízení pergoly, ať už za účelem krytého venkovního posezení nebo garážového stání pro svůj automobil, máte prakticky tři možnosti, jak to udělat. Můžete si objednáte firmu, která vám pergolu postaví podle vašich pokynů a představ.

Nebo si můžete zakoupit pergolu v podobě stavebnice, kterou si poté na vaši zahradě jednoduše sestavíte. A jako poslední možnost, pergolu si postavíte svépomocí.

Stavíme pergolu svépomocí

Pokud jste se rozhodli pro stavbu pergoly svépomocí, přinášíme vám v našem článku několik rad, jak na to. Pro svou nenáročnost zvládne postavit pergolu téměř každý, ale je třeba brát zřetel na několik pravidel. Při stavbě pergoly svépomocí si většinou vystačíme s běžným elektrickým nářadím, které má každý menší kutil doma.

Určení místa

Jednou z prvních věcí, kterou musíme vyřešit ještě před samotnou stavbou, je určení místa, kde budeme pergolu budovat. Mělo by se jednat o pevnou a rovnou plochu. Postavená pergoly je také dobré uzpůsobit orientaci zahrady - slunci, stinným místům, apod.

Dobrý základ

Pergola by měla stát na rovném a pevném základu. Nosníky pergoly ve spojení s terénem nejvíce ovlivňují stabilitu konstrukce. Jednotlivé podpory můžeme zakotvit do betonu nebo použijeme zemní vruty. Velký důraz je třeba klást na kování, do kterého sloupky připevníme. Kotevní prvky jako patky nebo trny jsou běžné v každém železářství.

Výběr materiálu

Nejčastějším materiálem pro pergoly nebo zahradní domky je dřevo. Výběr dřeva bychom rozhodně neměli podcenit. Nekvalitní, špatně opracovaná či vlhká dřeva mohou v průběhu velice krátké doby začít pracovat a praskat. Nejpoužívanějším pro stavbu pergoly jsou dřevěné KVH hranoly, které jsou určeny pro podpory a pro vodorovně uložené krokve.

Stavba pergoly

  1. Pomocí provázků a kolíků si vyměřte půdorys pergoly a určete kde budou stát nosné sloupky konstrukce. Vzdálenost nosných sloupků by měla být maximálně 1,5 m od sebe, aby nedošlo k prověšení konstrukce.
  2. Rozměry pergoly by měly být nejméně 4x5 metrů, pokud se chystáte pod pergolou stolovat ve 4 a více lidech. Také budou pod pergolou umístěny další doplňky, jako je třeba gril nebo servírovací stolek. Výška pergoly je obvykle 2 - 2,5 metru.
  3. Na místech, kde budou sloupky umístěny, vyhlubte cca 50 cm hluboké základové jámy o šířce 25 - 35 cm.
  4. Pokud se rozhodnete pergolu postavit na betonové terase, použijte kotevní pouzdro do betonu nebo vhodný typ hmoždinek upevněných do připravených otvorů v podlaze. Nosné sloupy vždy oddělte od základu hydroizolační vrstvou.
  5. Nosnou konstrukci spojte v horní části vodorovnými trámy, aby měly na každém konci stejný přesah zhruba půl metru. Ve výšce 40 - 60 cm nad zemí ji tedy zpevníme hranoly, širokými 6 - 8 cm.
  6. Dalším důležitým faktorem je střecha. Ze začátku se rozhodněte, zda bude střecha průhledná nebo ne. Pro neprůhlednou střechu použijte OSB desky a asfaltové šindele nebo lehkou plechovou krytinu. Na střechu se obvykle používají fošny s obdélníkovým průřezem, které rozmístíme ve vzdálenosti 20 - 30 cm od sebe.
  7. Důležitou součástí pergoly je také podlaha. Nejčastěji se používá dlažba, ale daleko atraktivněji a přirozeněji působí dřevěná dlažba. Pokud zvolíte dlažbu dřevěnou, nezapomeňte na štěrkovou drenáž, která bude odvádět vodu.
  8. Poté už zbývá pergolu opatřit pouze pergolovými latěmi nebo plůtky.
  9. Celou dřevěnou konstrukci následně namořte do přírodních odstínů a nezapomeňte ji natřít protipožárním nátěrem.

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)