{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Grada Publishing

Grada Publishing - logo
Důležitou součástí nakladatelské strategie je přinášet odborníkům a širší odborné veřejnosti aktuální znalosti a informace ze všech oborů a oblastí jejich činnosti, znalosti v maximální odborné kvalitě, včas, v optimální formě ...
Přejít na detail firmy

U Průhonu 22, 17000 Praha 7

Doporučujeme

Firmy z oboru

Jak vytvořit stavební program nového domu

Po koupi pozemku nastává druhá, stejně důležitá fáze. Je třeba si ujasnit všechny potřeby a priority bydlení, které vycházejí ze způsobu života vaší rodiny. To znamená, že si musíte sestavit tzv. program bydlení (někdy se používá i označení stavební program).


Program bydlení je vlastně jakási úvaha o tom, co od nového domu čekáte, co je pro jeho budoucí obyvatele naprostou nezbytností, co bude pravděpodobně potřeba anebo co by rodina v domě měla ráda. Pokuste se dobře zvážit, co vám ve vašem stávajícím domově schází, po čem toužíte a naopak, které prostory vlastně ani nevyužíváte.

Je vhodné si včas uvědomit, že dobře sestavený program bydlení je v této fázi nejdůležitější pomůckou stavebníka. Vždyť s tímto programem v ruce budete vybírat z katalogových řešení takové, které se mu bude nejvíce blížit a vám vyhovovat. Nebo jej můžete použít jako osnovu pro architekta na vypracování studie vašeho rodinného domu. Na jeho základě může architekt navrhnout takový dům, ve kterém budou nejen místnosti vámi považované za nutné a potřebné, ale dobrý projektant dokáže mnohdy "vyšetřit" místo a umístit některé místnosti i tam, kam by to vás nikdy nenapadlo. Navíc je tu ještě možnost různých variant, což nejvíce oceníte v případě, že se vám v kategorii "Rádi, ale podle ceny" objeví více položek. Pak je vhodné, aby architekt ve fázi architektonické studie navrhl více variant a alespoň zhruba spočítal budoucí náklady. Určitě je ekonomičtější rozhodovat se a měnit dům, dokud je "jen na papíře", než dispoziční chyby řešit úpravami hotového domu.


Jak sestavit program bydlení

Program bydlení bude pro všechny zúčastněné asi nejpřehlednější ve formě tabulky. Při jejím sestavování si nejprve zvolte kategorie. Jejich označení zůstává pouze na vás, pro příklad ale uveďme pár možností takových kategorií:

 • Naprosto nutné
 • Je třeba
 • Rádi, ale podle ceny
 • Může být
 • Lze umístit do jiné místnosti apod.
Program bydlení
Místnost, druh nebo typ činnosti v domě
Naprosto nutné

Je třeba
Rádi, ale podle ceny Může být, ale nemusí Lze umístit do jiné místnosti
Obývací pokoj          
Kuchyň          
Spíž          
Domácí práce - hodpodář. centrum          
Jídelna          
Ložnice - rodičovská          
Ložnice - pokoj dítěte          
Ložnice pro dvě děti          
Pracovna          
Pokoj pro hosty          
Rodinný pokoj - herna          
Šatna u vstupu          
Šatna u pokojů          
Koupelna (s WC)          
Sprcha (s WC)          
Samostatné WC          
Tělocvična, posilovna          
Domácí dílna          
Dílna pro hobby          
Bazén vnitřní          
Whirlpool          
Sauna, parní lázeň, solárium          
Sklad zahradního nábytku a nářadí          
Sklad potravin, vinotéka atd.          
Závětří          
Zádveří          
Hala          
Garáž pro osobní auto          
Další místnosti          

 

Komunikační prostory, vnitřní schodiště (pokud bude byt ve více podlažích), chodby a předsíně není nutné do tabulky zařazovat, neboť jsou vždy nutné pro vnitřní propojení jednotlivých místností.

Po vytvoření tabulky spočívá další krok v zařazení jednotlivých místností domu do různých kategorií. Takové místnosti jako obývací pokoj, kuchyň, ložnici rodičů, dětský pokoj či koupelnu jistě zařadíte do skupiny "Naprosto nutné". Zádveří nebo domácí práce patří zřejmě do kategorie "Je třeba". Pracovnu či další sprchový kout pak zařadíte do "Rádi, ale podle ceny", tělocvičnu nebo bazén přiřadíte např. do "Může být, ale nemusí" a skladu nebo spíži přiřknete pak po úvaze kategorii "Lze umístit do jiné místnosti". Do tabulky je dobré zaznamenat i to, do kterého podlaží domu určitou místnost chcete umístit. 

Pozor: To nejdůležitější na sestavování programu bydlení je, že umístění každé místnosti do kategorií budete velmi pečlivě zvažovat. V průběhu vašeho rozhodování o programu budete některé místnosti možná přesunovat do jiných kategorií, některé dokonce i vyřazovat.

 

Konkrétní příklad programu bydlení

Pro lepší představu ukážeme vytvoření tabulky programu bydlení na konkrétním příkladu. Rodina se dvěma dětmi uvažuje o skromném přízemním rodinném domě s podkrovím.

V přízemí

 • považují za naprosto nutné umístit: obývací pokoj, kuchyň, jídelnu nebo jídelní kout, domácí práce (hospodářské centrum s kotlem) a sprchu s WC;
 • dále by do přízemí rádi vtěsnali, ale podle ceny a s tím, že se tyto činnosti mohou sloučit do jedné místnosti: pracovnu a pokoj pro hosty;
 • za potřebný považují sklad zahradního nábytku a nářadí (aby se nemusela stavět samostatná kůlna);
 • rodina počítala i s domácí dílnou a spíží, ale vzhledem k rozpočtu od dílny klidně ustoupí a samostatnou spíž může nahradit např. spížní skříň v kuchyni.

V podkroví

 • za naprosto nutné považují: ložnici rodičů, dva dětské pokoje a větší koupelnu;
 • s WC;
 • byla by třeba: alespoň jedna šatna;
 • podle ceny by rádi: ještě jednu šatnu.

Na základě těchto požadavků pak vznikne tato tabulka:

Konkrétní příklad programu bydlení
Místnost, druh nebo typ činnosti v domě Naprosto nutné Je třeba Rádi, ale podle ceny Může být, ale nemusí Lze umístit do jiné místnosti
Obývací pokoj 1/P        
Kuchyň 1/P        
Spíž       1/P ano
Domácí práce - hodpodář. centrum 1/P        
Jídelna 1/P       ano
Ložnice - rodičovská 1/Pod        
Ložnice - pokoj dítěte 2/Pod        
Pracovna     1/P   ano
Pokoj pro hosty     1/P   ano
Šatna u pokojů   1/Pod 1/Pod    
Koupelna (s WC) 2/Pod        
Sprcha (s WC) 1/P        
Domácí dílna       1  
Sklad zahradního nábytku a nářadí   1/P      

 

Číslo uvádí počet místností /P = přízemí, /Pod = podkroví, /S = suterén

Na základě vytvořeného programu bydlení může vzniknout např. řešení rodinného domu, které je uvedeno na následujícím obrázku níže 

 

 

 
Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)