{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Architekt studio M

Architekt studio M - logo
Architekti Husák a Jiřička jsou autory celé řady projektů rodinných domů, realizací obytných budov a vil, rekonstrukcí a adaptací, půdních vestaveb, bazénů nebo interiérů. Rádi pro Vás vytvoříme jak architektonickou studii nebo ...
Přejít na detail firmy

Na Pankráci 53, 14000 Praha

Telefon: +420 605 885 435

Doporučujeme

Firmy z oboru

Pohled architekta na typové projekty

Můj pohled na problematiku rozdílností typového projektu a projektu od architekta samozřejmě není úplně objektivní, protože se navrhováním živím. Přesto se poctivě pokusím nad oběma možnostmi zamyslet a rozebrat jejich výhody a nevýhody.

Obecně lze poznamenat, že se architektonická kvalita typových projektů zlepšila a dají se najít domy, které aspoň na vizualizacích vypadají přiměřeně moderně, s relativně promyšlenou dispozicí, bez nesmyslných rondelů a arkýřů. I přesto je převážně normální nová výstavba architektonicky nezajímavá a nekvalitní, od vzhledu přes dispozici po detail.


Proč platit za návrh od architekta?

Architekta si vybere stavebník, kterému záleží na všem, co je spojeno se stavbou nového domu od celkové základní koncepce až po detaily v interiéru. Stavebník, který si je vědom obtížnosti hledání správného řešení, který ví, že v domě bude bydlet za 30 – 40 let, s rodinou a jejími měnícími se požadavky v čase Stavebník, který vytváří domov, rodné hnízdo.  Stavebník, který ocení kvalitní materiál, vymyšlený detail, světlo, prostor.

Nic z uvedeného se nedá vytvořit koupí katalogové projektu, ale přemýšlením, dialogem a hledáním.  Když se cítíte nemocní, jdete za lékařem, když máte problém s autem, k mechanikovi. Prostě navštívíte odborníka. U stavby domu je ale spousta stavebníků přesvědčena, že si svůj domov vytvoří nejlépe sami.

V jistém smyslu, řekněme základním, tak ano. Ale při setkání s takovým klientem, pokud k němu náhodou dojde, je po několika málo chvílích jasné, že obvykle chybí celkový nadhled, širší zkušenosti a znalosti základních pravidel.  Architektonický návrh je spojením velké spousty podnětů a daností, které výsledný návrh ovlivňují a formují.  Představy stavebníka, jeho finanční možnosti, pozemek, okolí, krajina, sousedi, technologie. Stavebník vstupuje do důvěrného dialogu s architektem, obnažuje svůj životní styl, svěřuje se s detaily rodinného provozu, nebo je na ně tázán.


Návrh domu přizpůsobený chodu domácnosti

Je podstatné, aby se stavebník v domě cítil dobře, aby jeho bydlení bylo obrazem jeho duše a reflektovalo jeho individualitu. Je nutné se ptát na vše – jak probíhá rodinný provoz, jak často a jak velké chodí návštěvy, jaké jsou koníčky, zda vlastní umělecké sbírky, předměty.

Někdo má spoustu knih, někdo dva vzácné obrazy, další by rád vystavil svoje fotografie, jiný denně cvičí, básník rád sleduje daleký obzor, technický typ si zase rád hraje s technologií domu. Dům by měl být rozšířením osobností obyvatel, nejen ochrannou skořápkou.

designový interiér

Návrh od architekta, který dokáže tyto informace získat, vcítit se do klienta, nevnucuje mu svoje přesvědčení, ale pokorně poslouchá a snaží se vyhovět, dokáže tyto rysy umocnit, vtisknout do tváře domu, vytvořit pro ně podmínky.

Nejde jen o prosté skloubení a vyladění funkcí, v návrhu domu musí být obsažena i poetika opomíjených zapomínaných faktorů jako je světlo a prostor. I s těmi je nutno přes omezenou velikost a měřítko rodinného domu počítat a snažit se s nimi maximálně pracovat.

Návrh musí být osobní, je nutno uplatnit takové prvky, které budou pro dům a stavebníka typické, takové, aby vytvářely domov a osobní pouto s domem. Někdy k tomu musí být nápomocný čas, aby se schody správně vyšlapaly a klika ohmatala – bohužel žijeme v době, která si na trvalých hodnotách příliš nezakládá a většina dříve trvalých věcí je spíše otázkou měnící se módy a časté přeměny. 

Spolupráce na návrhu domu je během na dlouho trať. Je k  tomu potřeba vzájemných sympatií a důvěry mezi architektem a stavebníkem. To jsou základní kameny úspěšné spolupráce. Bez vyladění na podobnou notu dobrého výsledku dosaženo nebude.


Typový projekt

Typový projekt rodinného domu je naproti tomu ve většině případů právě jen seskupením místností. Tyto domy nejsou navrženy architekty, mnohdy ani ne inženýry. Dispozice těchto domů působí rozpačitě, někdy spíš připomínají panelákový labyrint chodeb než cokoli jiného, někdy jsou projekty převzaty z jiných zemí s rozdílnými zvyklostmi a klimatickými poměry, nikdy nemohou reagovat na konkrétní pozemek a okolí.

Ne každému takový proces může vyhovovat a snadnější a přístupnější řešení se jeví koupě hotového projektu. Přestože jde o projekt anonymní, bez vazby na místo, může v případě kvalitního návrhu uspokojit požadavky „poučeného“ stavebníka, který o provozu domu, vnitřním vybavení a dalším už něco ví, ovšem bez nároků na kvalitní architekturu – pokud architekturu chápeme jako souhrn kategorií zmíněných výše.

Ale i u typového projektu je třeba vyřešit  určité záležitosti individuálně  - napojení na inženýrské sítě, osazení na terén, přístupovou komunikaci, zahradu. Detaily a materiály jsou už na stavební firmě nebo stavebníkovi – což v dnešní době dopadá všelijak.

Z mého pohledu minimálně doporučuji alespoň konzultaci s odborníkem o stavebním záměru. Jedna, dvě schůzky nikoho nevyčerpají a určitě se dá předejít případným problémům. Jednou postavený dům se totiž špatně předělává.

Přítomnost architekta na místě stavby po celou dobu výstavby je nezbytnou podmínkou úspěšné realizace stavby. Jen pokud architekt kontroluje provádění svého návrhu osobně, může být zaručena realizace přesně podle projektu a záměrů architekta.

Kvalita stavebních firem je velmi různorodá, aktivita některých dělníků nepochopitelná, porozumění výkresům slabé, a proto je kontrola stavby architektem nutností.

 

Architekt kontra Typovka
Návrh od architekta Typový projekt
+ reprezentuje obyvatele domu, stavebníka + časová a finanční úspora
+ pracuje se světlem, prostorem, materiály + odpadá komunikace s architektem
+ vyladěné do posledního detailu - většinou uniformní, bezduché
+ reaguje na místo, krajinu, pozemek - převážně jen pro rovný pozemek
+ pracuje s přesným rozpočtem - obtížné hledání, většinou bez úprav nesedí
+ neobvyklá řešení, která nemusí stavebníka napadnout - obtížná orientace nepoučeného stavebníka v problematice (materiály, možnosti technologií)
- větší časová a finanční náročnost - musí se řešit přípojky, napojení na terén, interiér
- klient a architekt si musí sednout - typové projekty řeší funkci, ne architekturu

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)