{LNG: 'tit-reklama'}

Pracujte jedině s kvalitními pracovními oděvy a ochrannými pomůckami

Pracovní oděvy a další ochranné pomůcky mají své jisté místo při jakékoliv práci fyzického charakteru. Na otázku, proč je dobré jich využívat, existuje snadná odpověď. Ochrana vašeho zdraví a prevence před případným zraněním. Zároveň je jejich používání v souladu s dodržováním zásad bezpečnosti práce. V neposlední řadě se jedná o splnění zákonné povinnosti u některých řemeslných oborů.

Když už se rozhodnete ke správnému kroku a chcete si pracovní oděv vybrat, zůstává neznámou, jaký. Každá ochranná pomůcka má svůj přesný účel a vyhovuje požadavkům jiných pracovních oborů. Například řemeslníci, pracující se dřevem budou potřebovat jiné pomůcky než svářeči.

Pokud nevíte, kde hledat, kvalitní pracovní oděvy a ochranné pomůcky nabízí například obchod tomiscz.cz. Jaké ochranné pomůcky mohou padnout při výběru do vašich spárů a k čemu konkrétní modely slouží? Odpovědí se dočkáte v následujících řádcích.

Pracovní oděvy

Pracovní oděv je základem veškerého pracovního vybavení ve všech činnostem. Kromě již zmiňovaného bezpečí je druhým a neméně důležitým aspektem u pracovních oděvů pohodlí. A to takové, aby oděv nijak neomezoval jeho nositele při práci. Skloubit dostatečný komfort s maximální bezpečností dovedou již po dlouhá léta například tradiční montérky modré barvy.

Ať už se z kategorie pracovních oděvů jedná o kalhoty, bundu, vestu, zástěru nebo plášť, hledí zákazníci také na praktičnost. Protože tu a tam každý řemeslník a kutil potřebuje rychle odložit svůj pracovní nástroj, je většina těchto oděvů vybavena množstvím praktických kapes, uzavíratelných i volně otevřených.

Další vlastnosti, které určité pracovní odvětví vyžadují a kterými se pracovní oděvy pyšní, se nazývají voděodolnost, antistatičnost, nepromokavost nebo nehořlavost. Některé modely disponují reflexními prvky pro lepší viditelnost. S nástupem chladného počasí zajisté oceníte také zateplené varianty pracovního oblečení.

Pracovní obuv

Požadavky na obuv jsou obdobné těm na oděvy. Kutilové a řemeslníci hledají ideální symbiózu pohodlí a užitných vlastností. Pro práci ve venkovních prostorách se hodí voděodolnost obuvi, stejně jako protiskluzová podrážka, reflexní prvky či ochrana proti propíchnutí.

U pracovní obuvi je nezbytné, aby dlouhý pobyt v ní, jenž je při práci standardem, nezpůsoboval žádné zdravotní potíže. Proto existují speciální druhy bot ke každému druhu práce. Jsou vybaveny odlišnou konstrukcí a liší se i v množství ochranných prvků nebo hmotnosti.

Můžete se vybrat lehkou pracovní obuv s větráním, pro jiná odvětví bude lepší pevná uzavřená obuv. Některé typy disponují zdravotnickými prvky, které drží klenbu nohy a nedeformují tak chodidlo.
Při nestandardních pohybech v náročném terénu se doporučuje zvolit kotníkovou obuv pro zpevnění hlezna. Mezi další oblíbené druhy pracovní obuvi se řadí gumové holínky, galoše nebo pracovní sandály. Zapomenout bychom neměli na vysokou obuv, která chrání i holeň.

Ochranné rukavice

Bez plně funkčních rukou si většina z nás nedokáže běžný každodenní natož pak pracovní život ani představit. Proto je ochrana rukou při práci nesmírně důležitá. Nejdůležitější při výběru rukavic je zvolit správný typ. Jste-li zahrádkář, nebudete zřejmě potřebovat tepelněodolné rukavice.
Existují tak rukavice kožené, textilní, chemikáliím-odolné pro práci s chemikáliemi, antivibrační, které jsou navíc odolné proti prořezu či například rukavice gumové nebo povrstvené. Všechny zmíněné druhy rukavic je pochopitelně možné zakoupit i v zateplené zimní úpravě.

Ochranné přilby

Při používání ochranných přileb je nutné dbát na dvě pravdy. Jednak striktně dodržovat jejich nošení tam, kde je to třeba – typicky se jedná o stavby. A jednak vědět, jak správně přilbu na hlavu aplikovat.
Lepší přilby jsou dnes opatřeny stahovacími pásky pro přizpůsobení velikosti, i tak je však klíčové zvolit odpovídající velikost vzhledem k obvodu hlavy. Přilba se na ní nesmí v žádném případě hýbat, neměla by ani pracovníka při vykonávání práce nijak omezovat.

Ochrana očí

Zrak je třeba chránit zejména při práci s motorovou pilou, bruskou, svářečkou a dalšími podobnými zařízeními. Použít ochranné pomůcky na oči, jako jsou brýle, štíty nebo kulky, je však dobré při každé práci, u níž existuje pravděpodobnost nekontrolovatelného odlétávání malých částic jakéhokoliv materiálu.

Ochrana sluchu

Nadměrný hluk není radno při práci podceňovat, může totiž způsobit nenávratné poškození sluchu. Nejznámější a nejtradičnější pomůckou jsou v tomto oboru špunty do uší, se stejným užitkem lze použít i vatičky nebo ochranná sluchadla.

Speciální ochranné pomůcky

Specializované ochranné pomůcky se používají při speciálních pracovních úkonech nebo při práci v nestandardním pracovním prostředí.

Jde například o práci ve výškách, v níž je nutné se opatřit bezpečnostním postrojem s jištěním. Zároveň se v takových případech hodí tlumiče pádu.

Velmi častá je práce v prašném či jiném prostředí s omezenými podmínkami pro dýchání. Zde se používají obličejové masky, které umožňují pohodlněji dýchat. Jedná se o respirátory, tryskací kulky nebo polomasky.

Pracovní oděvy a další ochranné pracovní pomůcky můžete zakoupit na www.tomiscz.cz.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)