{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Bazény Desjoyaux

Bazény Desjoyaux - logo
Výhradní dovozce bazénů značky Desjoyaux pro Českou republiku.
Přejít na detail firmy

Vratislavova 20, 12800 Praha

Telefon: +420 224 915 906

Doporučujeme

Zazimování venkovního bazénu

Těm, kteří mají zahradní bazén, přibude k podzimním radostem a starostem další povinnost. Každý venkovní bazén je třeba správně zazimovat před příchodem prvních mrazíků. Nadzemní bazénky stačí vypustit a schovat, ale trochu více práce dají zapuštěné bazény.

Kdy začít se zazimováním bazénu

Při zazimování bazénu se nemusíte řídit počasím, ale teplotou vody v bazénu. Zazimování proveďte, ustálí-li se teplota okolo 12 °C. Pokud by voda byla teplejší, docházelo by k rychlejšímu množení řas a bakterií.

Dobře provedená odstávka bazénu je zárukou dlouhé životnosti venkovního bazénu. Každý typ je jinak náročný a vyžaduje trochu jiný postup. Není ostudou pozvat si na zazimování odborníka.

Návštěvu specializované firmy zvažte jednou až dvakrát, zejména jste-li čerstvý majitel bazénu, zejména stabilní filtrace s různými opčními prostředky vyžadují odborný zásah.


Postup při zazimování

Před zimním obdobím je důležité upustit bazén tak, aby tlak ledu neponičil bazénové stěny a plovoucí led bazénu nerozbil skimmer, trysky, protiproud, světla a jiné díly usazené v bazénu.

U zapuštěných bazénů se může větší objem vody ponechat v bazénu celou zimu. Tlaky zmrzlé zeminy a ledu v bazénu vzájemně kompenzují a riziko prasknutí či zborcení stěn bazénu se minimalizuje. V
 případě křehčích plastových bazénů a keramických obkladů je však lépe vypustit vodu všechnu.

Vodu, která zbyla v bazénu je vhodné ošetřit speciálními pomalu rozpustnými zazimovacími prostředky, zamezujícími vzniku řas.

Důležité je vypuštění veškerých vodních rozvodů, které by mohla zamrzlá voda roztrhat.


Zakrytí bazénu 

Důležitou otázkou je zakrytí bazénu na zimu, které zabrání napadání nečistot a zpomalí množení bakterií a řas. Na jaře je pak podstatně snazší uvést bazén zpět do provozu.

Zimní fólie


Zazimování bazénu krok za krokem

 1. Prvním krokem je důkladné vyluxování dna a stěn. U pískových filtrů je třeba jejich důkladné proprání.
   
 2. Druhým krokem je odpuštění bazénu. U plastových bazénů a bazénů s keramickým obkladem je lepší vypustit všechnu vodu.

  U bazénů s fólií,  tzv. linerem, se upouští jen cca 2/3 objemu, aby se zachoval dostatečný tlak nutný k vypnutí fólie.
   
 3. Do vody se aplikuje zazimovací roztok, což je směs kvarterních amoniových solí, který je určen ke konzervaci vody v zimním období. Aktivní látka se velmi pomalu uvolňuje a zabraňuje tvorbě řas.
   
 4. U stabilních filtrací upouštíme minimálně 20 cm pod nejníže uložené odtoky, trysky nebo ústí protiproudu. Během zimy nesmí hladina dosáhnout této úrovně. Zvláště při dlouhodobých deštích nebo silném tání je lepší hladinu občas zkontrolovat a případně odpustit.

  Nikde v technologii a potrubí nesmí zůstat voda, veškeré vnitřní rozvody je proto potřeba profouknout tlakem vzduchu.
   
 5. Nezapomeňte vypnout centrální vypínač. Pokud žijete na území, kde mrazy častěji klesají pod – 15°C, je bezpečnější motor a čerpadlo odpojit a uskladnit na teplém suchém místě.
   
 6. Speciální plováky, rozložené úhlopříčně na hladině, zabrání, aby rozpínající se led poškodil stěny bazénu. Méně estetickým, ale levnějším řešení jsou ze 2/3 napuštěné plastové PET lahve.
 7. Pokud máte u bazénu jakýkoli navíjecí systém zakrytí (plachtu, roletu) je nejlepší ji přes zimu odmontovat a uschovat, nebo alespoň zakrýt. Každopádně se vyhněte jakékoli manipulaci. Lamelová roleta není absolutně vhodná pro zimní zakrytí bazénu. Do vnitřních lamel může vniknout voda, zamrznout a potrhat ji.
   
 8. Přes bazén se natáhne zimní plachta (hustá síťovina), která zabraňuje znečištění bazénu během zimního období, ale zároveň propouští dešťovou vodu, takže ji nemohou vytvořené kaluže potrhat. Neprůhledná plachta navíc brání pronikání světla, které podporuje tvorbu řas a mikrobů. Ideálním řešením je tzv. univerzální plachta, kterou lze používat v zimě i během letní sezony.

 

Zdroj: www.desjoyaux.cz

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)