{LNG: 'tit-reklama'}

Průsvitný beton LiTraCon

Mladý maďarský architekt Áron Losonczi přišel před několika lety s progresivní novinkou v oblasti stavebních materiálů – s průsvitným betonem. Obchodní název materiálu je LiTraCon – derivát anglického sousloví Light transmission concrete, doslovně světlo přenášející beton. Jedná se o směs jednozrnné betonové směsi obsahující 4-5 % skleněných vláken, která je schopna propouštět světlo.

 

 
Výhody průsvitného betonu

Průhledný beton

Původní vlastnosti betonu zůstávají zachovány. Beton je dokonale homogenní, průsvitný a případně je do něj možné zapustit i tepelnou izolaci. V praxi to vypadá tak, že vně místnosti vidíme stíny a věci osob vyskytující se za zdí a naopak za tmy je vidět zvenku, co se děje uvnitř. Průsvitnost je způsobena vedením světla skrz betonovou hmotu mezi protilehlými povrchy prvků. Vlákna jsou uspořádána paralelně a tak strana přijímající světlo obsahuje stejnou světelnou hodnotu jako strana odvrácená od světla.

Díky nové vlastnosti se beton definitivně přesouvá z kategorie těžkého, studeného stavebního materiálu k materiálům teplým a lehkým (alespoň pro oko pozorovatele). Stavby, ve kterých bylo materiálu použito, působí lehkým a hravým dojmem a místnosti a budovy, kterým se nedostává přírodního světla, působí mnohem jasněji a světleji. Dle architekta Losoncziho je možné vytvořit z LiTraConu až 20 metrů tlustou zeď, aniž by to nějak redukovalo průsvitnost zdi.


Vývoj a cena betonu

Při testech a v praxi se zatím neobjevily žádné negativní účinky materiálu a tak zatím jedinou zápornou stránkou průsvitného betonu je jeho vysoká cena (1m 2,5 cm tlusté stěny vyjde na 750 Euro). Za vysokou cenou stojí především pracná a nákladná produkce směsi, která je však zatím ještě v plenkách. Na poloautomatizovaný proces výroby přešla domovská továrna teprve před několika měsíci, avšak v blízké budoucnosti se počítá s přechodem na plně automatizovanou výrobu, která zajistí masové rozšíření tohoto materiálu a s tím spojené i snížení jeho ceny.


Uskutečněné projekty

Stěna z průhledného betonu

S prvními pokusy s průsvitným betonem se začalo před šesti lety ve Švédku a Maďarku. Mezi první stavby patří früangenský kostel na předměstí švédského Stockholmu, Evropská brána v maďarském Komárně (známá jako Europe Gate), studijní oddělení Korvínovy univerzity v Budapešti, památník Veteránů v americké Lousianě a několik dalších.

Průsvitný beton otevírá stavebnictví zcela nové možnosti a zároveň staví před architekty a designery nové možnosti a výzvy, ke kterým se, zatím jen v zahraničí, pomalu začínají stavět čelem. Pozitivní recenze k novému materiálu byly publikovány mimojiné v The New York Times, Wall Street Journal, The International Design Magazine, Der Spiegel, The Architectual Review a dalších.

 
Obrázky zdroj: Litracon Bt.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (2 reakcí)

Fotogalerie