{LNG: 'tit-reklama'}

Stavební materiály pro stavbu příčky

Příčka je nenosná zeď, která spolu s nosnými zdmi určuje dispozici interiéru. Může mít funkci čistě oddělovací, nebo na ní mohou být zavěšeny předměty i těžší kusy nábytku. Podle účelu, kterému bude příčka sloužit, musíme vybírat materiál, ze kterého bude, a také musíme zvážit její tloušťku.

 

Nejčastěji používané materiály příček jsou cihly, pórobetonové tvárnice, sádrové tvárnice a sádrokartonové desky. Dají se ovšem vyrobit i příčky z plastu, dřeva, skla, betonu, oceli nebo jednoduše z nábytku.


Cihlové příčky

Cihla plná pálená

Cihlové příčky mohou být z cihel klasických plných nebo dutinových. Jejich tloušťka se pohybuje v rozmezí 50 – 150 mm. Staví se mokrou metodou zdění a následného nanášení omítek, takže musíme počítat s nepořádkem v interiéru a vyšší pracností. Při stavbě nám vznikají nepřesnosti, které se vyrovnávají silnější vrstvou omítky. Tyto nepřesnosti mohou později působit problémy například při osazování nábytku.

Příčky z tohoto materiálu zatěžují strop. Výhodou ovšem je jejich dobrá tepelná a zvuková izolace a možnost zavěšování těžších předmětů či kusů nábytku.


Sádrové tvárnice

Sádrové tvárnice

Příčky ze sádrových tvárnic se spojují pomocí lepidla, nepotřebují omítku a umožňují přesnost výstavby. Díky značné únosnosti na ně lze zavěsit těžší předměty a kusy nábytku. Výhodou sádrových tvárnic jsou také dobré izolační vlastnosti.

Nevýhodou je, že podobně jako u cihel vyšší zatížení stropu a absorbce vlhkosti, takže by neměly být používány v mokrých provozech.


Příčky z pórobetonu

Porobetonová tvárnice

Příčky z pórobetonu mají stejnou tloušťku jako příčky z cihel 50 – 150 mm. Zdění se v tomto případě ale provádí pomocí speciálního lepidla, vznikají menší nepřesnosti a je třeba menší vrstva omítky než u cihlových příček. Tyto příčky méně zatěžují stropní konstrukci a lze na ně zavěšovat těžší předměty a kusy nábytku.

Nevýhodou je jejich menší tepelná a zvuková izolace.


Sádrokarton

Sádrokartonové desky

Největší oblibě se těší sádrokartonové příčky, protože mají celkem krátký čas výstavby a dokonalý povrch k výmalbě. Pro rozdělení například koupelny a toalety existují speciální desky s menší nasákavostí.

Něvýhodou sádrokartonových desek je nemožnost zavěšovat na ně těžší předměty a nábytek. Další nedostatkem je špatná zvuková izolace, což se řeší vložením tepelné izolace mezi desky před uzavřením příčky a odizolováním nosné konstrukce pomocí pružných pásků.

Desky se montují na ocelovou nebo dřevěnou konstrukci. Spáry mezi deskami se spojují pomocí bandáže, která se přetmělí a po zaschnutí zabrousí, což je podobně jako při řezání sádrokartonových desek, dost prašný proces.

 

Pokud chcete trochu experimentovat a zvolíte některý z méně používaných materiálů příček, odměnou vám bude zajímavý prostor v interiéru, ale počítejte s vyššími náklady. Chcete-li například oddělit místnost s okny a bez oken, použijte skleněnou příčku. Výrobci dnes už nabízí široké možnosti individuálního pojetí těchto příček.

Pokud použijete nábytkovou stěnu, získáte úložný prostor při maximální úspoře podlahové plochy.

Zajímavé řešení představuje také tzv. průsvitný beton, o kterém se více dozvíte v našem článku Průsvitný beton LitraCon.

Rozhodnete-li se pro jakékoliv řešení, musíte vždy dbát na odhlučnění a úměrné zatížení stropu. Myslete také na potřebu zavěšování těžších předmětů a volte pouze takové materiály, které to dovolují. 

 

Porovnání materiálů pro příčky
Vlastnost Cihlové příčky Sádrové tvárnice Pórobeton Sádrokarton
Váha
 
- - + +
Nasákavost
 
+ - - +
Tepelná izolace
 
+ + - -
Akustická izolace
 
+ + - -
Snadnost výstavby
 
- + + +
Nosnost materiálu
 
+ + - -
Nepořádek při realizaci
 
- + + -

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (2 reakcí)