{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Soleg

Soleg  - logo
Dodáváme technologie pro fotovoltaické systémy. Spolupracujeme při projetování fotovoltaických systémů. Realizujeme solární parky na klíč. Provádíme analýzy zastínění pomocí exaktních metod.
Přejít na detail firmy

Koperníkova 6, 30100 Plzeň

Telefon: +420 377 331 648

Doporučujeme

Firmy z oboru

Fotovoltaické panely a sníh

Vybavit svůj rodinný dům či chalupu fotovoltaickými panely a efektivně tak využívat sluneční energii, o tom přemýšlí stále více lidí. Se vzrůstajícím zájmem o tuto oblast se množí i otázky ohledně provozu takové soukromé solární elektrárny. Mezi nejčastější dotazy patří i problematika sněhové pokrývky. Vadí solárním panelům sníh? Jakým způsobem je sněhu zbavit? Nemůže je sníh poškodit? To jsou otázky, na které není lehké najít odpovědi ani na internetu.

Jak se chovají panely pod sněhem 

Sníh na střeše

Se sněhem je nutné v našich zeměpisných šířkách počítat. Pokud se rozhodneme umístit si na střechu fotovoltaické moduly, očekáváme od nich výnosy po celý rok, nejen v letních měsících. Základním faktem ovšem je, že v případě úplného zakrytí fotovoltaických panelů sněhem klesá jejich výkon na nulu. Pokud by tedy byly panely pod sněhem dlouhodobě, ztrácí na střeše svůj smysl. 

Ze zkušeností však vyplývá, že k takové situaci dochází zcela minimálně. Fotovoltaické moduly mají velice hladký povrch. Při umístění na šikmou střechu po nich sníh sklouzne a obnaží alespoň horní část modulu. Když vysvitne slunce, tak poměrně rychle sjede i zbytek sněhu. Fotovoltaické moduly se totiž při slunečním záření mírně zahřívají a i při zatažené obloze bývá jejich teplota vyšší než venkovní teplota. Sníh se tak na hladké ploše většinou neudrží. K poškození kvalitních panelů sjíždějícím sněhem nedochází. 


Ometat či neometat panely

Otázkou zůstává, zda panely tedy sněhu zbavovat, či počkat, až sníh roztaje či sjede. Pokud tu možnost máme, je dobré sníh z panelů ometat, ale není to většinou nezbytné, k velkým ztrátám zde nedochází, neboť sníh brzy sjede sám. Jiná situace je samozřejmě v místech větších sněhových srážek, například v horských oblastech. V horských oblastech ČR totiž může sněhová pokrývka dosáhnout až několika metrů a čas od času může být očištění panelů na místě.


Výběr fotovoltaických panelů do horských oblastí

Pokud uvažujeme o pořízení fotovoltaických modulů do horských oblastí, je třeba brát ohled i na odolnost prosti sněhu a větru u jednotlivých panelů. „Zvlášť v místech náročnějších klimatických podmínek je důležitá kvalita panelu. Odborníci doporučují vyhnout se laciným asijským produktům a vybírat z renomovaných značek.


Bezpečnost  

Protisněhové zábrany

Z hlediska bezpečnosti je třeba brát v úvahu, že po hladké ploše modulů může snadno sjet větší množství sněhu a svým pádem ze střechy způsobit škodu. Skluz sněhu z fotovoltaických panelů je prudší, než z hrubšího povrchu střechy, ale díky menšímu tření k němu dochází častěji. V oblastech s větším množstvím sněhových srážek je vhodné pod panely protisněhové zábrany. Pro Snazší pohyb po střeše a snadný přístup k panelům, například při ometání sněhu, zajišťují instalované lávky či žebříky.

 

Ukázkové srovnání klimatického zatížení střechy sněhem
Místo Maximální sněhové srážky (den) Úhrn strážek za zimu Maximální sněhová pokrývka Průměrná teplota vrduchu (leden) Nejvyšší teplota (zima) Maximální rychlost větru Váha sněhu na m3
Extrémy
České hory
108 cm cca 400 cm 491 cm -4 až -8 °C 14 - 18°C 40 - 60 m/s 300 - 917 kg
Nížiny
Praha
cca 30 cm 60 - 60 cm 75 cm -0,5 až -2,4°C 19°C 25 - 35 m / s  

 Zdroj: ČHMÚ Odbor klimatologie

Ve článku byly použity obrázky společnosti Lindab s.r.o.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)