{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Lindab

Lindab - logo
Výroba a dodávky okapových systémů Rainline, lehkých střešních krytin a rovinných a trapézových plechů na opláštění a zastřešení budov.
Přejít na detail firmy

Na Hůrce 1081/6, 16100 Praha

Firmy z oboru

Hromosvody na plechových střechách

Aneb je vůbec nutné na plechové střechy hromosvody instalovat? Odpověď je jednoznačná – ano. Pokud je třeba chránit budovu před účinky blesků, doporučuje se u plechových střech postupovat stejně jako v případě jiných, nevodivých krytin. Osazují se standardizované jímače a vedení pro svedení výboje mimo budovu.

Někdo sice může namítnout, že za určitých okolností není nezbytné instalovat hromosvod, protože plechová krytina funguje jako náhodný jímač výbojů. V takovém případě lze předpokládat, že samotná krytina vzájemně vodivě pospojovaná dokáže přijmout výboj a předat ho do svodu.

Pokud se však přistoupí k takovému řešení, je třeba počítat s tím, že při úderu bleskem dojde k propálení krytiny. Na tento jev myslí norma, která uvádí, že minimální tloušťka materiálu, odolná proti propálení úderem blesku, je v případě pozinkované oceli 4 mm. Avšak běžně dostupné plechové střešní krytiny se obvykle vyrábí v tloušťkách 0,5 – 1 mm, což je tloušťka na samotné hranici použitelnosti, která může sloužit pouze jako náhodný jímač.

Navíc polyesterová úprava povrchu plechu nemůže být chápána jako izolant. Norma nepovažuje organické nátěry a povlaky do tl. 1mm za nevodivé izolanty. Plechy mají obvykle polakování v rozsahu 25-50 µm.

Vzhledem k riziku propálení je tedy nezbytné instalovat klasické hromosvody i na plechové střechy. Minimální hodnoty pro oba případy jsou uvedeny v přiložené tabulce vyňaté z výše uvedené normy.

 

Minimální tloušťka kových oplechování nebo kovových potrubí jímacích soustav
Třída LPS Materiál Tloušťka t (mm) Tloušťka t* (mm)
I až IV Olovo - 2
  Ocel (FeZn) 4 0,5
  Titan 4 0,5
  Měď 5 0,5
  Hliník 7 0,65
  Zinek - 0,7

 
t - zabrání propálení, přežhavení nebo zapálení

t* - jen pro kovové oplechování, není-li nutno zabránit popálení, přežhavení nebo zapálení

Zdroj tabulky: Norma ČSN EN 62305 Ochrana před bleskem – Hmotné škody a nebezpečí života

Zdroj: Lindab s.r.o.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)