{LNG: 'tit-reklama'}

Jak vybrat nový okap

Ačkoliv okap není zrovna klíčovou položkou stavby, neměli byste jeho výběr podcenit. Pokud totiž nefunguje správně, způsobí vám spoustu nepříjemných problémů. Jak se jim vyvarovat?


Materiál: ideálně celolakovaná ocel

Nejčastěji se v nabídce obchodů setkáte s okapy z žárově pozinkovaného plechu – ty jsou totiž ze všech materiálů nejlevnější. Nízká cena je bohužel vykoupena jistými nevýhodami – tou největší je, že okapy z pozinkovaného plechu musíte udržovat pravidelnými nátěry

O fous lepším okapovým materiálem jsou měď a titanzinek. Zejména měď vás potěší svou dlouhou životností – na druhou stranu stojí docela dost peněz, v čase mění barvu, není zrovna ekologická a navíc bývá častým terčem zlodějů.

Nejlepší zkušenosti mají nároční zákazníci s okapy z lakované oceli, která je povrchově upravená polyuretanem s polyamidovými zrny, jež zvyšují životnost oceli. Při koupi si dávejte jen pozor, aby byla lakovaná také zevnitř – někteří výrobci mají v oblibě lakovat povrch pozinkovaných plechů a takové okapy prodávat za cenu celolakovaných. Rozhodně nedoporučujeme.

Jak okapy umístit?

Z hlediska umístění můžeme okapy rozdělit do tří základních skupin: nástřešní (žlab umístíte v rovině střechy), mezistřešní (žlab umístíte mezi dvě střešní roviny) a podstřešní (žlab umístíte pod úroveň střechy). Nejlepším řešením je jednoznačně poslední uvedená možnost – podstřešní. U tohoto typu okapu totiž voda v případě naplnění okapu vyteče ven – a nikoliv do střechy.

Při kotvení okapů myslete i na to, že byste je měli spádovat – stačí zhruba ve spádu 0,5 %. Jedině tak může voda odtéci a nebude vám ve žlabu zůstávat. Nezapomeňte ani na to, že musíte okapy usadit tak, aby při přetékání voda odtékala na stranu od domu, ne naopak.

Co s okapy v zimě?

Okapy v zimě jsou palčivým problémem, který řeší snad každý majitel domu. Jak zabránit tomu, aby ve žlabu zůstávala kvanta sněhu nebo led, které jej můžou poškodit? Možnosti máte v zásadě tři.

  1. okap před každou zimou ze střechy sundáte. Toto řešení je v horských nebo výše položených oblastech takřka nevyhnutelné. V takovém případě volte okapy stavebnicového systému, které snadno rozložíte a zase složíte dohromady – třeba švédské Lindab.
  2. okap usadíte níže pod úroveň střechy, než je běžné. Díky tomuto opatření sníh nebo led sklouzávající ze střechy okap „přeskočí“ a spadnou rovnou na zem. Nevýhodou tohoto řešení je, že při prudkém dešti může okap přeskočit i odtékající voda.
  3. do okapů nainstalujete topné kabely, které v zimě zajišťují tání sněhu a ledu a jejich odtok ze žlabu. Řešení je to finančně náročnější, ale pohodlné.

 

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)