{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Lindab

Lindab - logo
Výroba a dodávky okapových systémů Rainline, lehkých střešních krytin a rovinných a trapézových plechů na opláštění a zastřešení budov.
Přejít na detail firmy

Na Hůrce 1081/6, 16100 Praha

Doporučujeme

Firmy z oboru

Okapy v zimě

Propadlé a poškozené střechy, zničené okapy a římsy překvapí každou zimu řadu majitelů, kteří své domy před sněhem včas neochránili. Nejdůležitější je samotné řešení střechy, její spád a výběr vhodné střešní krytiny a samozřejmě prevence! Už při projektování střechy by se však mělo myslet i na výběr a množství vhodných bezpečnostních prvků dle dané klimatické oblasti. Při tání bývají nejvíce poškozeny okapy.

Jak postupovat, když mám na střeše sníh a bojím se, že mi pokřiví okapy?

Pokud to je již v této fázi, lze pouze očekávat, že se tomu tak nestane, případně sníh ze střechy odstranit. Jakákoli opatření, která by zabránila deformaci podokapních žlabů vlivem sjíždějícího sněhu je zapotřebí provést dřív než se sníh na střeše objeví, nejlépe již v průběhu realizace stavby. Pokud nechceme, aby sníh ze střechy sjížděl ať už kvůli bezpečnému pohybu osob nebo z důvodu poničení podokapních žlabu, je nutné střechu zabezpečit pomocí sněhový zábran. Nejčastějí se používají sněhové zábrany trubkové, které se dle sněhové oblasti, sklonu střechy, a délky krovu rozmístí v jedné a více řadách po obvodu střechy. 

Zmrzlé okapy

Pokud nám sjíždějící sníh nevadí, a potřebujeme pouze zabránit poničení podokapních žlabů, lze použít systém zpevňujících háčků, které celý okap zpevní.

Dalším řešením je zapuštění okapového systému pod úroveň dráhy sjíždějícího sněhu, což lze provést pouze v některých případech. Jednou z dalších možností je na zimní období demontovat okapový systém, což bylo zvykem zvláště v horských oblastech, pokud jste se rozhodli pro tento způsob řešení, je vhodné použít takový okapový systém, který lze díky technologii stavebnicového systému snadno sestavit i rozebrat.

 

V horských oblastech bych se ovšem držel spíše řešení s použitím kvalitních sněhových zábran.

 


Jak z okapů dostat led, aby nepřetékaly?

Již při montáži okapového systému je nutné dbát na to, aby přední hrana podokapního žlabu byla o něco níže než je hrana zadní. Pokud nám v takto provedeném okapu zamrzne voda, tak při následném tání poteče směrem od fasády a zabráníme tak škodám, které by vznikly promáčením stěn.


Dá se nějak preventivně připravit na to, aby poškození okapů sněhem nehrozilo? 

Tyčový protisněhový zátaras

Řešením je umístit žlaby i svody hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou chráněny před sesuvem sněhu. Tato technologie montování se běžně využívá na horách, nelze ji však uplatnit zdaleka ve všech případech. Další možností je již zmíněná demontáž okapového systému.

 


Cenový příklad preventivního řešení

  • Kompletní systém 2 tyčových protisněhových zábran na 6 m vyjde na 6958 Kč  (Lindab Protectline) nebo 4252 Kč (Lindab Safety). 
  • Další možností jsou rozmrazovací systémy, které se instalují přímo do okapů. Sada na cca 12 m žlabů, dráty, čidla 220V, čidlo, zabudovaný – stojí kolem 2 500Kč.

Jsou například nějaké další problémy, které mohou s okapy či jinými střešními prvky v zimě nastat?

 Mezi dalšími problémy které se mohou vyskytnout, a které souvisí se zamrznutím vody v okapovém systému, je prasknutí svodové roury. Svodová roura praskne vlivem rozpínajícího se ledu a to většinou místě kde spojená (tzv. falc). Pro je vhodné osadit svodové roury falcem směrem od fasády, tak aby při následném tání sněhu, nedocházelo k zatékání na fasádu v místě porušeného svodu.


Rady a tipy na závěr

  • Do 400 m n. m není třeba protisněhová ochrana. V oblastech mezi 600 a 900 m n. m je třeba instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu. Ve vysokohorských zátěžových oblastech se pak, jak určují stavební normy, musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě desky nebo tyčového zátarasu.
  • Sněhové zábrany je důležité umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. Ocelové protisněhové rozrážeče ve tvaru trojúhelníků je vhodné rozmístit po celé ploše střechy.
  • Při výběru okapového systému v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkým výkyvem teplot je podstatná především pevnost. Nejlépe se hodí okapy z pozinkovaného plechu s bezúdržbovou úpravou Použitelné jsou i měděné či titanzinkové, plastovým se však určitě vyhněte. 

Zdroj: www.lindabstrechy.cz

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)