{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Lindab

Lindab - logo
Výroba a dodávky okapových systémů Rainline, lehkých střešních krytin a rovinných a trapézových plechů na opláštění a zastřešení budov.
Přejít na detail firmy

Na Hůrce 1081/6, 16100 Praha

Doporučujeme

Firmy z oboru

Plechové střešní krytiny

Každý, kdo začne realizovat své představy o bydlení ve vlastním domě je postaven před celou řadu více, či méně náročných otázek. K těm příjemnější a jednodušším patří volba lokality, definování všech funkcí domu, z toho vyplývající velikost.

Dříve či později se při svém rozhodování dostanete k výběru střechy a střešní krytiny, protože právě ona představuje poměrně nákladnou část domu, na kterou jsou kladeny ty nejnáročnější požadavky. Od střechy se očekává, že stoprocentně ochrání vše, co je pod ní.

Lehká krytina

Na trhu je široká nabídka střešních krytin. V posledních deseti letech si na trhu získávají stále větší oblibu krytiny, které v sobě spojují klasický vzhled a moderní technologie. Příkladem takové krytiny, je lehká střešní krytina z pozinkovaného ocelového plechu. Nekonečný pás plechu se lisuje a profiluje do tvaru klasických tašek, což umožňuje délku tabule vždy přizpůsobit rozměru krovu s přesností na centimetry.

Materiál

Základním materiálem je žárově pozinkovaný ocelový plech o tloušťce 0,5 mm, na kterém je nanesena vrstva polyesterového laku o tloušťce 25 nebo 50 µm.  Silnější vrstva je obohacena o polyamidová zrna, která zlepšuje mechanickou a chemickou odolnost vůči opotřebení a zvyšuje tak životnost krytiny. U některých krytin se uvádí životnost až 60 let, v závislosti na podmínkách, kterým je vystavena. Záruka na tyto krytiny je obvykle poskytována na 15 let.


Ukázka struktury plechové střešní krytiny

Ukázka struktury lehké střešní krytiny

1.  Vrstva polyesterového laku
2.  Základová barva
3.  Pasivace
4.  Zinek
5.  Ocel
6.  Zinek
7.  Pasivace
8.  Spodní laková vrstva

 

Výhody plechové střešní krytiny

Jednou z největších výhod plechové střešní krytiny je její nízká hmotnost, která se pohybuje kolem 5 kg/m2. Ve srovnání s váhou betonové krytiny může váhový rozdíl činit až 4 tuny na 100 m2, což přináší úspory související s dimenzováním krovu a základů. Hmotnostní rozdíl ocení zejména obyvatelé horských oblastí, kde musí být střechy projektovány tak, aby snesli větší zatížení sněhem.

Montaz plechove stresni krytiny

Další výhodou je rychlá a snadná pokládka taškových tabulí a minimum spár na střeše. Celistvý plášť tak zabraňuje zafukování vody, sněhu a prachu což, na rozdíl od skládané krytiny, dovoluje položení krytiny na střechu s minimálním sklonem 14° a to i bez použití pojistné hydroizolace, která se také promítá do celkových nákladů na stavbu.

Ukázka montáže plechové střešní krytiny


Z estetického hlediska lehké střešní krytiny nijak nezaostávají za klasickou skládanou krytinou. Díky dokonalé imitaci si tyto tašky našly místo i na památkových objektech, kde je zapotřebí skloubit nízká hmotnost a vzhled klasické skládané krytiny. Široká škála barev dává možnost architektům barevně sladit krytinu s omítkou, okenními rámy, okapovým systémem či okolní zástavbou.

Nevybírejte pouze podle ceny

Nabídka střešních krytin je na současném trhu poměrně široká a tak je třeba pečlivě porovnat jednotlivé parametry různých výrobků, například tloušťku materiálu a povrchové úpravy, výšku vlny krytiny, přítomnost pojistných vodních drážek apod. Při výběru vyberte komplexní systém disponující všemi potřebnými doplňky, jako jsou hřebenáče, oplechování, odvětrávací komínky a šrouby.
 

Příklady střešních doplňků

Ukázka střešních doplňků

1.  Rozdělovací hřebenáč

2.  Větrací taška

3.  Průchodka

4.  Hřebenáč a čelo hřebenáče

5.  Koncový hřebenáč

6.  Závětrné lišty

 


Souhrn výhod plechové střešní krytiny

  • Nízká hmotnost cca 5 kg/m2
  • Mechanická pevnost
  • Možný nízký sklon střešní konstrukce
  • Rychlá a snadná montáž
  • Mrazuvzdornost (nízká nasákavost)
  • Nízké nároky na údržbu
  • Dlouhá životnost (60 let, záruka až 15 let) 
Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)