{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Komárek

Komárek - logo
Vyrobíme na CNC stroji pomocí SEMA programu a namontujeme krovy, sruby, roubenky, dřevostavby, altány, pergoly, podlahy, dřevěné ploty, dodáme dřevo, řezivo, Velux, Bramac, Tondach, Osb, Kvh. Klempířské, pokrývačské a tesařské práce, ...
Přejít na detail firmy

Svojsíkova 944/12, 46001 Liberec

Telefon: +420 485 106 713

Doporučujeme

Firmy z oboru

Stavba krovu svépomocí

Kvalitní střecha vyžaduje kvalitní konstrukci, jejíž nezbytnou součástí je i krov. V současné době existuje technologie, která umožňuje postavit si konstrukci střechy lépe, rychleji a mnohdy i kvalitněji než od tesaře – profesionála.


 
Stavba kvalitního krovu prochází několika fázemi. Úvodní, nezbytnou fází je projekt, který musí být zadán kvalifikované osobě, nejlépe projektantovi nebo statikovi, kteří zpracují projekt obsahující mimo jiné základní půdorysy, řezy a schematické rozmístění jednotlivých prvků.  V okamžiku, kdy máte k disposici tento dokument, můžete přistoupit k samotné realizaci. 

Další fázi je stavba samotné konstrukce střechy. Příprava a montáž krovu obvykle bývá svěřována do rukou tesařů, kteří podle připravené projektu vyrobí potřebnou konstrukci. Bohužel, jako v každém řemesle, i skutečně dobrých tesařů, umělců pomalu ubývá. Naštěstí je nedostatek skutečně kvalitní ruční tesařské práce pomalu kompenzován mnohem rychlejšími a přesnějšími obráběcími stroji, takzvanými CNC linkami, které na západě fungují už mnoho let.


Strojní výroba tesařských konstrukcí 

CNC linka

CNC linky jsou speciálně vyvinuté stroje, které automaticky obrábějí dřevěné konstrukce. Technik zadá do počítačového programu potřebné parametry a stroj automaticky do sebemenších detailů vyrobí naprosto přesnou konstrukci včetně výběru vhodného materiálu a veškerého vyznačení všech výměr uložení. Výroba běžného krovu tak trvá od jednoho do kolem 10 hodin, což je zlomek času, který je potřeba při klasickém ručním zpracování. Renomované firmy jsou schopné dodat kompletní krov v průměru do týdne od vyřešení detailu celého projektu.


Výhody CNC linek

Značnou výhodou těchto linek jednoznačná úspora času. CNC linka jednak dokáže připravit konstrukci za zlomek času, který by potřeboval zručný tesař, jednak odpadají samotné úpravy nedostatků při montáži konstrukce přímo na stavbě. Finální montáž tak probíhá mnohem rychleji a snadněji mnohdy bez nutnosti použití těžké techniky. Montáž takto předpřipraveného běžného krovu trvá ve třech lidech méně než polovinu času – v průměru jeden až dva dny a to bez použití pily nebo vrtačky. 

Další obrovskou výhodou je fakt, že výrobní linka je schopná obrobit klasické tesařské spoje, které jsou dlouhodobě prověřeny časem a jejichž ruční výroba je extrémně časově náročná, a kterou dnes zvládnou už jen opravdoví řemeslníci/znalci tesařského řemesla.

Detail klasického tesařského spoje

Pomocí těchto spojů lze vázat jednotlivé díly konstrukce, bez použití kovových spojovacích prostředků, u kterých hrozí koroze a výskyt černých skvrn v místě dotyku dřeva s kovem. Vznikají tak krásné tradiční spoje, které působí velice esteticky v přiznaných konstrukcích. (obrázek ukázky tesařských spojů) Takto vyrobené konstrukce jsou vhodné nejen na krovy střech, ale také na dřevostavby, různé altánky, pergoly apod.

Detail klasického tesařského spoje

Krov jako lego

Sestavení krovu vyrobeného CNC linkou je  jako skládat stavebnici. Přímo na stavbu vám jsou výrobcem zaslány balíky, ve kterých jsou očíslované jednotlivé dílce a plánek kde je vyznačena přesná pozice očíslovaných dílů. Na prvcích, které přesahují je vyznačeno uložení na zdivo a uložení prvků navazujících. Jediné nářadí, které potřebujete k práci je palice, kladivo, zdvihací lana a klíče na přitažení svorníků. S trochou nadsázky zvládne stavbu krovu každý, kdo umí přečíst plánek. Pokud jste nezkušený laik, je vhodné, v zájmu vlastní bezpečnosti, přizvat odbornou pomoc nebo dozor, který na celou stavbu konstrukce alespoň dohlédne.

Trámy_plánek_konstrukce střechy
Očíslované dílce s očíslovaným plánkem

 

Výhody tesařských konstrukcí vyrobených CNC linkou oproti klasické ruční výrobě

  • Levnější o 30 – 50 % podle typu konstrukce
  • Rozměrová přesnost
  • Rychlá a snadná montáž možná svépomocí
  • Odhalení možných chyb či nepřesností už v přípravné fázi projektu
  • Snazší změny po realizaci (např. přidání vikýře)
  • Úspora řeziva 5 – 10 %
  • Úspora spojovacího materiálu
  • Možná výroba detailů nemožných pro člověka
Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (1 reakcí)