{LNG: 'tit-reklama'}

Praktický návod, jak vybrat ohřívač vody do sprchy

Pokud to s úsporou za odběr teplé vody myslíte vážně, neměl by ve vaší domácnosti chybět průtokový ohřívač vody do sprchy. V následujících řádcích vám osvětlíme, co to je, k čemu slouží a dle jakých kritérií jej vybírat.

Co je to průtokový ohřívač a jaké rozlišujeme druhy?

K největším energetickým ztrátám dochází dennodenně při sprchování. Pro eliminaci těchto úniků na minimum je vhodné nainstalovat na větev teplé užitkové vody průtokový ohřívač vody. Jde o zařízení pracující na bázi tzv. přímého ohřevu. Voda se tak začne ohřívat přesně v okamžiku, kdy ji začnete využívat. Jinak řečeno v momentě, kdy zahájíte sprchování.

Takto ohřátá voda je okamžitě spotřebována na hygienu a nikde nestojí bez využití (tj. nedochází ke zbytečným tepelným ztrátám a plýtvání energie).

Dle typu konstrukce rozeznáváme dva druhy průtokových ohřívačů. Oba najdete i v nabídce známého českého výrobce Wterm, který se na výrobu ohřívačů specializuje již více než 20 let.

Tlakové průtokové ohřívače

Širší možnosti využití podmiňují vyšší cenu. Tlakové průtokové ohřívače lze připojit na vícero odběrných míst, a to bez nutnosti pořizovat speciální vodovodní baterii. Lze je použít pro zásobení sprchy, umyvadla a případně též dřezu ve vedlejší místnosti (za zdí). Z předností musíme vypíchnout kompaktní rozměry a s tím související možnost instalovat tlakové průtokové ohřívače pod/nad umyvadlo a sprchu, i je „schovat“ do skříňky.

Beztlakové průtokové ohřívače

K obsluze pouze jediného odběrného místa jsou oproti tomu konstruovány beztlakové průtokové ohřívače. Jejich součástky nejsou namáhány tlakem vody, a proto je i pořizovací cena výrazně nižší než v případě tlakové alternativy. Na druhou stranu, pro správné fungování budete nuceni k beztlakovému průtokovému ohřívači dokoupit speciální vodovodní nebo sprchovou baterii. I tyto ohřívače disponují malými rozměry a lze je montovat pod/nad odběrné místo (sprchu, umyvadlo, dřez), i do skříňky.

Jak vybrat průtokový ohřívač do sprchy?

Stěžejní vlastností je pro ohřívač vody do sprchy jeho výkon, od kterého se odvíjí množství vody, které je za daný časový úsek možné ohřát. Rozlišujeme proto tři základní kategorie:

  1. Výkon od 3,5 do 9 kW – Zařízení s takto nízkým výkonem využijete ve dřezu nebo umyvadle, ale jako ohřívače vody do sprchy se nehodí. Nezvládnou totiž rychle ohřát dostatečné množství vody.
  2. Výkon od 9 do 15 kW – Jde o zlatou střední cestu. Ohřívač si bez problému poradí s ohřátím dostatečného množství vody pro sprchování. Pokud si však současně chcete pravidelně dopřát i koupel, ani takový výkon vám nejspíš stačit nebude.
  3. Výkon od 15 do 24 kW – Tyto ohřívače perfektně zvládnou svoji úlohu při ohřevu vody pro sprchování, i napouštění vany.

Ale pozor! Než za vybraný ohřívač vody do sprchy zaplatíte, ujistěte se, že zapojení spotřebiče s vámi vybraným výkonem umožňuje stávající elektroinstalace v domě/bytě. V opačném případě může dojít k přetížení sítě. Zejména v případě silnějších ohřívačů stojí za uvážení současná instalace vestavěného spínacího kontaktu, který během odběru teplé vody z ohřívače odstaví další velké spotřebiče v domácnosti (např. sporák) tak, aby nemohlo dojít ke zmíněnému přetížení sítě.

Kde koupit kvalitní průtokový ohřívač?

Ať už poptáváte průtokový ohřívač vody do domácnosti pro zásobení sprchových koutů, dřezů, umyvadel či letní kuchyně, anebo potřebujete zajistit ohřev vody v komerčním sektoru (kanceláře, dílny, restaurace, ubytovací zařízení, čerpací stanice apod.), můžete zabrousit do bohaté nabídky české výrobce elektrických ohřívačů vody, společnosti Wterm. Vybraný ohřívač vody pak můžete jednoduše zakoupit na e-shopu tohoto českého výrobce zde.

Malé, ale šikovné!

Pro ohřev malého množství vody v dřezu nebo umyvadle se hodí např. malé průtokové ohřívače vody EPJ, které mají výkon od 3,5 do 6,4 kW. Potřebujete-li ale průtokový ohřívač vody do sprchy, doporučujeme jít o kategorii výš.

Ideální řešení za rozumné peníze

Ohřívače EPV disponují výkonem z širokého rozmezí od 9 do 24 kW a hodí se pro montáž k umyvadlům, dřezům i sprchovým koutům. Výhodou je možnost nastavení ohřevu ve dvou různých stupních a připojení k vícero odběrným místům.

Nejsilnější kalibr, který je připraven na vše

I ty nejvíce náročné obyvatele domácnosti či třeba dílny nebo kanceláře uspokojí průtokové ohřívače vody EPPE a EPPV. Ty si díky výkonu od 11 do 24 kW vedle dřezů, umyvadel a sprchových koutů hravě poradí i s ohřevem dostatku vody pro vany. V případě řady EPPE i EPPV si můžete dle libosti nastavit teplotu od 30 do 60 °C

Přečtěte si také: Vyměňte bojler za průtokový ohřívač a ušetřete na nákladech za ohřev teplé vody

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)