{LNG: 'tit-reklama'}

Krbová kamna jsou stále oblíbenější

Krbová kamna, tu jsou s námi už spoustu let. Přesněji řečeno, jejich první a samozřejmě ne tak dokonalé verze se používaly už v dobách středověku a sloužili jak jinak než k vytápění hradů, zámků a ostatních sídel panovníků.


Srovnávat tato historická kamna s těmi dnešními, by ale asi tak úplně nešlo. Přeci jen doba pokročila a technika je úplně jinde.


Výhody krbových kamen

V současné době krbová kamna dokonale nahrazují donedávna mnohem populárnější krby, přičemž důvodů je pro to hned několik.

Tím prvním a pro mnohé lidi i nejdůležitějším je úspora a to jak finanční tak tepelná. Kvalitní krbová kamna totiž dnes pořídíme za částku zhruba 14 000 Kč a když si k tomu připočteme fakt, že nám několik  desítek let vydrží a především, že jejich spotřeba paliva je zhruba dvakrát nižší než u krbů, nemůžeme se oné popularitě vůbec divit.

Důvodem pro nižší spotřebu paliva je nižší výkon, než jaký mají klasické krby, ovšem nižší výkon automaticky neznamená menší účinnost, ba naopak. Dnešní moderní krbová kamna se hodí pro vytápění domácnosti více než krb. Nevýhodou krbu je totiž poměrně velký nadbytek výkonu, který v některých případech dokáže proměnit místnost doslova v saunu.


Čím topit v krbových kamnech

Nejideálnější variantou jsou klasická polena a to hlavně z tvrdého dřeva (dub, buk). Důvodem je jejich větší výhřevnost.


Druhy krbových kamen

Krbová kamna

Na trhu najdeme v dnešní době stovky druhů a typů krbových kamen. Standardně je však dělíme do tří tříd. Takzvaná nižší třída, střední třída a vyšší třída.

Ceny kamen v nižší třídě se pohybují kolem 10 000 Kč, což je dáno ne zrovna jejich kvalitní konstrukcí, která je z ocelového plechu.

Střední třída už má konstrukci mnohem kvalitnější a je většinou  z litiny. Ta umí perfektně zadržovat teplo, na druhou stranu ale roztopení trvá delší dobu. Cena se zde pohybuje  kolem 20 000 Kč.

No a konečně vyšší třída, kam spadají ty nejmodernější a nejpropracovanější krbová kamna s cenou, která začíná zhruba na 30 000 Kč. Odměnou za tuto vysokou částku vám ale bude: vysoká spolehlivost, vysoká výhřevnost a kvalitní konstrukce.


Krb nebo krbová kamna?

Ačkoliv z našeho článku tak trochu vyznívá, že krby už dnes nemají smysl, není tomu úplně tak. Ano je pravda, že jsou méně ekologické a dražší, na druhou stranu chápeme, že je spousta klientů, kterým o náklady nejde a preferují hlavně exkluzivitu. Nehledě na design, který zkrátka vždy u krbů bude trochu napřed.

Zdroj: www.krby-turbo.cz

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (1 reakcí)