{LNG: 'tit-reklama'}

Sponzor článku

Schiedel, s.r.o.

Schiedel, s.r.o. - logo
Výrobce a prodejce komínů pro novou i stávající výstavbu - keramické, nerezové, vícevrstvé. Nerezové i fasádní komíny. Systém pro řízené větrání.
Přejít na detail firmy

Horoušanská 286, 25081 Nehvizdy

Telefon: +420 326 999 081

Firmy z oboru

Rekonstrukce komínu před zimou

Díváte se při podzimní obhlídce domu na komín a říkáte si, že je na čase ho vyměnit? Nedělejte zbrklá rozhodnutí, rekonstrukce komínu vás bude stát méně času i peněz. Při obnově komína je nejdůležitější vybrat tu vhodnou komínovou vložku.

 


Pokud si nejste jisti, zda komín rekonstrukci vyžaduje, posuďte několik hledisek. Prioritou je bezpečnost. Pokud komín nesplňuje nároky platných předpisů, rekonstrukce bude nevyhnutelná. Dalšími důvody je pak špatný tah komínu, přechod na jiný druh paliva nebo  zapojení nového spotřebiče.

Rekonstrukce je nutná i v situaci, kdy do místnosti proniká zápach spalin a když původní vložka již nedokáže plnit svou funkci.


Kontrola komínu před rekonstrukcí

Než začnete s rekonstrukcí samotnou, je třeba váš komín řádně prohlédnout. Nejlépe uděláte, pokud si na prohlídku najmete profesionály, podobně jako na provedení opravy nebo rekonstrukce spalinové cesty.

Specializované firmy obvykle nabízejí komplexní služby v oblasti vložkování komínů od návrhu a provedení až po připojení spotřebiče včetně revize spalinové cesty.


Pozor na druhy komínových vložek

Komínové vložky můžete vybírat z různých materiálů. Existuji vložky keramické, nerezové a plastové. Volba je vždy závislá na druhu spotřebiče a tedy i paliva. Vložkování již nevyhovujících komínů je nejpoužívanější způsob jejich opravy nebo rekonstrukce. Moderní spotřebiče paliv kladou zvýšené nároky na konstrukci a provedení spalinové cesty.

Opatření stávajícího komínu kvalitní vložkou zabezpečí jeho další využití ať už se stávajícím nebo novým spotřebičem. Technologie pro vložkování komínů jsou navrženy tak, aby celý proces probíhal shora bez nutnosti komín "otevírat."


Kdy pomůže komínová fréza

Pokud rozměry komínu neodpovídají požadavkům, přistupuje se k frézování. Tato léty prověřená technologie spočívá v odebírání materiálu z vnitřní části komína, čímž dochází ke zvětšování prostoru, aniž by bylo nezbytné zasahovat do vnějšího pláště. Zvětšením prostoru kudy proudí spaliny, můžete získat větší tah komína a dostatečný prostor pro novou komínovou vložku.

Komínová fréza je speciální zařízení, které slouží ke zvětšování průměru komínových průduchů při rekonstrukcích a opravách. Do takto upraveného průduchu pak lze spustit vložku potřebné dimenze. Zařízení se spouští shora do komína a lze jím frézovat jak přímé, tak částečně uhýbané komíny. Vyfrézovat je možné až 1/3 tloušťky stávajícího zdiva v závislosti na materiálu a technickém stavu. Tím je v naprosté většině případů zajištěno vytvoření dostatečného průřezu pro spuštění vložek a napojení nového spotřebiče.

Technologii frézování lze použít u komínů, které jsou v přiměřeně dobrém technickém stavu, kde frézovaný průduch je průchozí a případné komínové zdivo je soudržné. Minimální průřez komína, který lze frézovat je 100 mm. Frézujete-li komínové těleso se sdruženými průduchy, je možné frézovat pouze každý druhý průduch. Technologie frézování umožňuje využít stávající komínové šachty i k provozu moderních tepelných spotřebičů.

Pokud starost o komín nezanedbáte, bude vám sloužit ještě dlouhá léta.

Zdroj: Schiedel, s.r.o.

Ohodnoťte článek * * * * *
Vstupte do diskuse (0 reakcí)